Útočníci se převlékli za ženy a chtěli se odpálit

Kábul - Afghánským policistům se podařilo v přestřelce zabít dva sebevražedné útočníky, kteří se převlékli za ženy. Pod burkami měli vesty s náložemi, které chtěli odpálit v úřadu humanitární agentury. V Afghánistánu ode dneška také mohou vojáci vyslýchat podezřelé ne 4 dny, ale celé dva týdny. Nová pravidla by se měla týkat všech mezinárodních vojáků působících v rámci NATO v Afghánistánu.

Útočníci se zahalili do tradičního muslimského ženského oděvu, který postavu halí od hlavy až k patě, pod burku tak snadno schovali vestu s náloží, kterou chtěli odpálit kanceláře agentury Mezinárodní pomoc a rozvoj (IRD) v Laškargáhu, hlavním městě provincie Hílmand. Útočníci před agenturou začali střílet na strážce. Ochranka je zabila, než bomba explodovala. 

Mezinárodní jednotky v Afghánistánu dnes dostaly novou pravomoc vyslýchat podezřelé po zatčení až 14 dní. Dosud měli na vyšetřovací vazbu jen 4 dny. Dosavadní praxe propouštění podezřelých po 96 hodinách podle kritiků tohoto postupu uváděla vojáky do nebezpečí. Neměli prý dost času na vyšetřování a zajištění případných důkazů. Pokud vyprší dvoutýdenní lhůta, budou muset vojáci podezřelého předat afghánským úřadům, nebo ho propustit. 

Mluvčí Pentagonu Geoff Morrell nicméně ujistil, že ve většině případů se maximální lhůta využívat nebude. „Většina ozbrojenců, které zadržíme na bojišti, bude předána afghánským úřadům během 96 hodin,“ řekl.