Vědci našli cestu, jak přinutit rakovinné buňky stárnout a umírat

Washington - Američtí vědci objevili cestu, jak přinutit rakovinné buňky, aby stárly a odumíraly. To by mohlo nabídnout novou strategii boje s rakovinou. Buňky se množí a rostou, protože se mohou donekonečna dělit, aniž procházejí normálním procesem stárnutí. Pokusy na myších ale ukázaly, že zablokování jednoho genu v tomto procesu, zvaného Skp2, spouští proces stárnutí a způsobuje, že rakovinné buňky se přestávají množit a nádor přestává růst. Pokusy podnikli vědci z Harvard Medical School v Bostonu. Výsledky zveřejnili v časopisu Nature.

K pokusům vědci použili geneticky upravené myši s určitou formou rakoviny prostaty. U některých deaktivovali gen Skp2. Když bylo myším šest měsíců, vědci zjistili, že u těch, jimž byl tento gen dezaktivován, se vyvinul podstatně menší nádor. Když pak analyzovali tkáně z lymfatických uzlin a z prostaty, zjistili, že mnohé buňky začaly stárnout, a zaznamenali také pomalé tempo jejich dělení. Podobného účinku dosáhli, když použili preparát blokující Skp2 na laboratorních kulturách rakovinných buněk z lidské prostaty.

Také čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd zveřejnili v těchto dnech svou vlastní metodu na omezení růstu zhoubného nádoru. Spočívá v podvázání dodávky růstových bílkovin, které jsou pro bujení nádoru důležité.

Již loni pak odborníci z Mikrobiologického ústavu získali z bodláku ostropestřce mariánského látku silybin, která brání vývoji cév vyživujících nádor. Cévy zaniknou nebo se nevyvinou, takže nádor odumře.