Snímky Měsíce odhalily po 37 letech Lunochod 2

Ottawa - Téměř 37 let po ztrátě kontaktu s ruským měsíčním vozítkem Lunochod 2 se podařilo sondu znovu objevit. Na snímcích Měsíce, které pořídila NASA, ji našel kanadský astronom Phil Stooke. Při sledování stop, které Lunochod 2 na Měsíci zanechal, se mu podařilo nalézt nepatrný tmavošedý bod na světlešedé ploše měsíčního povrchu - ruské vozítko. Odborníci nyní mohou díky laserovému zaměření přesně určit, kde se nachází.

Vůbec první pojízdnou laboratoří pro průzkum cizího vesmírného tělesa byl Lunochod 1, který na Měsíci přistál v roce 1970 a fungoval 11 měsíců. V lednu 1973 přistála na přirozené oběžnici Země sonda Luna 21 s druhým Lunochodem. Ten operoval v kráteru Le Monnier asi čtyři měsíce a najezdil během nich 37 kilometrů - více než jakýkoli jiný pojízdný robot na různých nebeských tělesech sluneční soustavy.

Mise Lunochodu 2 byla vědecky velmi úspěšná. Provedl stovky půdních rozborů a mechanických testů a odeslal na Zemi 80 000 snímků a 86 panoramatických záběrů okolí. Sovětský svaz postavil i třetí Lunochod, vozítko ale nakonec k Měsíci neodletělo a je vystaveno v muzeu továrny v Chimkách u Moskvy.