Šéf OSN vyzval Izrael k ukončení blokády Gazy

Jeruzalém/Gaza/Washington - Do pásma Gazy přijel generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Seznamuje se s rekonstrukčními projekty, na které OSN přispívá. Blokáda pásma, kterou Izrael zahájil před třemi lety, podle něj přispívá k „nepřijatelnému utrpení“ Palestinců. Šéf OSN včera v Ramalláhu jednal s vedením palestinské samosprávy a večer se sejde s izraelským premiérem a ministrem obrany. Snaží se přispět k navázání nepřímých mírových rozhovorů.

„Řekl jsem opakovaně izraelským představitelům, že jejich blokovací politika je neudržitelná a je špatná,“ poznamenal Pan při návštěvě vesnice Chán Júnis v jižní části pásma. „Obyvatelstvu Gazy způsobuje nepřijatelné utrpení. Tato politika je také kontraproduktivní. Oslabuje umírněné a naopak dodává síly extremistům.“

Pásmo Gazy obývá 1,5 milionu lidí, z nichž 85 procent závisí na mezinárodní pomoci. Izrael na pásmo uvalil embargo poté, co moc nad touto oblastí získalo v červnu 2007 extremistické hnutí Hamas. Hranice ale uzavřel i Egypt, aby zabránil pašování zbraní a nekontrolovanému pronikání lidí na své území.

USA se snaží obnovit jednání mezi oběma stranami

Šéf OSN navštívil Gazu v rámci cesty do Izraele a na palestinská území v době, kdy se Spojené státy snaží podnítit obnovení mírového procesu. Proto také do oblasti znovu zamířil zvláštní vyslanec USA pro Blízký východ George Mitchell. Jeho úkolem je obnovit nepřímá jednání mezi oběma stranami, přerušená po oznámení izraelského vedení, že chystá výstavbu 1600 bytů ve východním Jeruzalémě.

Mitchell by se měl dnes v Izraeli sejít s premiérem Benjaminem Netanjahuem, který pak odletí do Washingtonu. V pondělí pak amerického emisara čeká jednání s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Mitchell by chtěl, aby nepřímá jednání mezi oběma vůdci byla obnovena co nejdříve.

Netanjahu však dal americké vládě jasně najevo, že výstavbu domů ve východním Jeruzalémě a jeho okolí nezastaví. „Naše politika ohledně Jeruzaléma je stejná, jaké se držely všechny izraelské vlády 42 let. (…) Výstavba v Jeruzalémě je stejná jako výstavba v Tel Avivu,“ řekl Netanjahu v rozhlasovém vysílání.

Hádky o Jeruzalém

Izrael považuje Jeruzalém za své hlavní město v jeho celistvosti, což ale mezinárodní společenství neuznává. Východní část města si totiž nárokují Palestinci jako hlavní město svého budoucího samostatného státu, jenž zahrne západní břeh Jordánu a pásmo Gazy.

Kvarteto pro blízkovýchodní mír (OSN, EU, Rusko a USA) vyzvaly Izrael, aby výstavbu ve sporných oblastech zastavil. Netanjahu nicméně upozornil, že z desetiměsíčního moratoria na výstavbu byl vyňat právě východní Jeruzalém a jeho nejbližší okolí. Palestinci toto neúplné zmrazení považují za nedostatečné.

K uvolnění napětí mezi oběma stranami nepřispívá ani pokračující násilí v Předjordánsku. Izraelští vojáci dnes zastřelili dva Palestince, kteří se snažili probodnout vojáka na kontrolním stanovišti nedaleko Nábulusu na západním břehu Jordánu. Už v sobotu zastřelili palestinského mladíka, rovněž v Předjordánsku, při srážce s vrhači kamenů. Další mladík, který byl při tomto střetu postřelen, dnes zraněním podlehl.