Na dobrotách s alkoholem už si v Dubaji nepochutnáte

Dubaj – Pokud jste se chystali zajet do Dubaje na kohouta na víně, tiramisu nebo na masitý pivní koláč, nedělejte to. Uvedené dobroty totiž kuchaři z tamních restaurací a hotelů nesmějí připravovat, protože městští inspektoři všem rozeslali oběžník se zákazem prodávat jakékoli jídlo připravené s alkoholem. Rozhodnutí následovalo po stížnosti muslimů, že tímto způsobem nevědomky konzumují v islámu zakázaný alkohol. Podnikům přistiženým při používání alkoholu v jídlech nyní hrozí pokuta v přepočtu až sto tisíc korun.

Mnohé restaurace příkaz chápou jako poškození obchodu. Podniky dosud skrývaly alkohol v receptech, které se většinou ke klientům nedostanou. Pokrmy obsahující alkohol ale musejí zmizet z jídelních lístků i v případě, kdyby podniky na lístku recepturu přiznaly. Alkoholické nápoje se mohou prodávat jen v těch podnicích, které mají licenci.

Kuchařům nepomohl ani argument, že většina alkoholu se při tepelné úpravě stejně zničí. Řešením není ani změna receptury: restaurace si stěžují, že některé vyhlášené pochoutky by pak nechutnaly jako dřív – například japonské suši nebo terijaki. Dubajští potravinářští inspektoři jsou ale - zdá se - neoblomní.

Suši
Suši