Bouře v Austrálii – z nebe padaly kroupy jako golfové míčky

Perth - Neobvykle prudká bouře přerušila v západní Austrálii dodávky elektřiny do 150 tisíc domácností. Na město Perth napršelo jen za dvě hodiny čtyřikrát víc vody než jindy za měsíc. Kroupy velikosti golfových míčků vytloukaly skla aut. Rychlost větru přesáhla 120 kilometrů v hodině, letiště dočasně přerušilo provoz.

Na letištním terminálu v Perthu se zřítila část střechy. Kvůli bouři letiště pozastavilo všechny odlety. Bouřku doprovázel mohutný déšť, voda zaplavila nemocnice. Zavřené dnes zůstaly některé školy. 

Vichřice o rychlosti 120 kilometrů za hodinu ničila stromy, střechy i elektrické vedení. Záplavová vlna pak mezi domy přinesla stovky tun písku, který ucpal kanalizaci a na mnoha místech se vytvořily laguny špinavé vody, která nemá kam odtéct.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Během deseti minut napršelo víc vody, než je průměr za celý měsíc. Kroupy velikosti golfových míčků ničily střechy domů i auta. Radnice zatím napočítala škody v přepočtu za dvě miliardy korun.  

/*json*/{"map":{"lat":-31.9475012237,"lng":115.879669189,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

„Co si pamatuji, bude to nejhorší počasí od pověstné májové bouřky v roce 1994, kterou provázely silné větry a rozsáhlé výpadky dodávek elektřiny,“ řekl premiér státu Západní Austrálie Colin Barnett. „Doufám, že poškození dodávek energie nebude tak velké, ale tuším, že tentokrát jsou mnohem větší škody na budovách a bytech,“ řekl. Škody se odhadují na 100 milionů dolarů (takřka 1,9 miliardy korun). 

Podle meteorologů bude pršet i v dalších dnech. Na jižní polokouli je teď léto - v Perthu bylo zatím na srážky hodně podprůměrné.