Kreml o podpisu „odzbrojovací“ smlouvy: Česká diplomacie prý nejednala korektně

Moskva – Podle ruského deníku Izvestia si Kreml údajně stěžoval na jednání české diplomacie při včerejším informování o místě podpisu rusko-americké smlouvy o snížení stavu strategických zbraní. Ruské straně vadí, že informaci o Praze jakožto místě předpokládaného podpisu klíčové smlouvy měli nejprve ohlásit prezidenti Ruska a USA. Moskvě a Washingtonu poté podle deníku po anonci z Prahy nezbylo, než informaci potvrdit.

Podle nejmenovaného představitele Kremlu je Praha skutečně považována za nejpříhodnější místo pro podpis nové smlouvy. Ale „čeští diplomaté, mírně řečeno, nepostupovali zcela korektně. Je vidět, že maličká země, když zjistila, že se bude podílet na důležité akci, se rozhodla dříve z toho vytěžit své dividendy“, citoval list Izvestija svůj zdroj.

Hospodářský list Vedomosti dnes poznamenal, že Praha představuje pro obě velmoci symbolické místo. Barack Obama zde loni v dubnu pronesl programový projev o nových odzbrojovacích iniciativách a pro sovětské vojáky zde 9. května 1945 skončila druhá světová válka v Evropě. Oba deníky naznačují, že prezident Medveděv by do české metropole mohl přicestovat již 7. dubna, kdy bude na návštěvě Bratislavy. Podle včerejších zpráv ruského velvyslanectví by k podepsání smlouvy mělo dojít o den později.

Na podepsání dohody, navazující na START z roku 1991, se prezidenti Obama a Medveděv dohodli už loni v červenci. Již tehdy se psalo o tom, že místem podpisu by mohla být Praha, zároveň se však mluvilo například také o Helsinkách, Oslu či Stockholmu.

Smlouvu musí po podpisu schválit Státní duma a Senát

V pátek Spojené státy a Rusko oznámí dokončení jednání, smlouvu by pak měli prezidenti obou zemí Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepsat 8. dubna. Po podpisu smlouvy bude muset dokument ratifikovat ještě ruská Státní duma a americký Senát. Především v Senátu, kde je potřeba pro dokument získat dvoutřetinovou podporu, pro kterou Obama potřebuje i hlasy republikánů, se ale očekávají komplikace a ratifikace může trvat několik měsíců.

„Po tvrdých jednáních s Rusy nyní budou následovat tvrdá jednání s republikánskými senátory, aby se dosáhlo ratifikace,“ řekl analytik Robert Norris. Někteří republikáni už dali najevo obavy, že Obama při jednáních nabídl Rusku nepřijatelné ústupky.

Nová odzbrojovací smlouva
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24