Spíte s námi, hlasujete proti nám, křičely pařížské prostitutky

Paříž - Desítky pařížských prostitutek a prostitutů hrdě se hlásících ke své profesi demonstrovaly ve středu večer proti návrhu znovu legalizovat veřejné domy. „Sexuální pracovníci“ chtějí, aby byla respektována jejich svoboda volby a požadují příslušná sociální práva. Veřejné domy byly ve Francii zakázány v roce 1946, poté se prostituce přesunula na ulice.

„Platíme daně, takže je to opravdová práce“, „Spíte s námi, hlasujete proti nám“, stálo na některých transparentech nesených nápadně oblečenými účastníky a účastnicemi demonstrace. Demonstranti zároveň požadovali odvolání zákona z roku  2003, který trestá až dvěma měsíci vězení a pokutou až 3 750 eur (97 000 korun) „dorážení“ na zákazníky.

Prostituce jako taková není ve Francii trestná, stíháno je jen kuplířství. Veřejné domy byly zakázány v roce 1946. Jejich opětnou legalizaci navrhla nedávno jedna pravicová poslankyně. Podle průzkumů to podporuje 59 procent Francouzů.

Chceme být nezávislí, volají prostituti a prostitutky

Účastníci demonstrace ale poukazovali na to, že by to omezilo jejich svobodu pracovat nezávisle. „Jsme pracující a chceme si vybrat, jak budeme pracovat. Lékař si například může vybrat, zda bude pracovat pro nějakou společnost, nebo si otevře svou ordinaci,“ citovala agentura AP „sexuálního pracovníka“ Thierryho Schaffausera.

Poslankyně pravicového vládního Svazu pro lidové hnutí Chantal Brunelová,
která opětnou legalizaci veřejných domů navrhla, svůj návrh zdůvodňuje potřebou chránit zdraví a bezpečnost prostitutek a lépe bojovat proti zločineckým sítím, které se kolem prostituce vytvořily.

V době zrušení francouzských nevěstinců jich bylo v zemi asi 1 400. Prostituce se pak přestěhovala do ulic. Teď ji podle odhadů provozuje asi 25 000 osob pravidelně a dalších 60 000 příležitostně.