Villepin proti Sarkozyho politice, zakládá nové hnutí

Paříž - Bývalý francouzský premiér Dominique de Villepin zakládá nové politické hnutí. O pravicové voliče bude soupeřit s vládnoucí stranou prezidenta Nicolase Sarkozyho, jehož „Svaz pro lidové hnutí“ utrpěl drtivou porážku v regionálních volbách. Sarkozy ale Villepinovu snahu okomentoval s tím, že ho to vůbec neznepokojuje.

Villepin vyráží do boje proti Sarkozymu, chce Francouzům nabídnout novou alternativu. Villepin dnes oznámil, že založí „svobodné a nezávislé hnutí“, otevřené všem bez ohledu na stranickou příslušnost. Jeho cílem bude vytvoření solidární politiky.

Villepin byl za prezidenta Jacquesa Chiraka šéfem jeho kabinetu a pak ministrem zahraničí a vnitra a premiérem. Už v roce 2007 se spekulovalo, že by mohl kandidovat na prezidenta. Nakonec se ale neprosadil. Villepinova pověst utrpěla pak během aféry Clearstream.

Video Telefonát Jana Šmída
video

Telefonát Jana Šmída

Sarkozy si líže rány, sebevědomí ale neztratil

Sarkozy se nyní vzpamatovává z drtivé porážky jeho vládní strany v regionálních volbách, ve kterých voliči dali jasně najevo, že už mají jeho politiky dost. Francouzi se stejně jako celý svět potýkají s krizí, v zemi je vysoká nezaměstnanost.

I za této situace ale nechybí Sarkozymu sebevědomí. Dnes se nechal slyšet, že založení nové strany ho neznepokojuje. Prezident po volbách provedl vládní změny, které mohou vzít Villepinovi vítr z plachet. Mimo jiné vzal do vlády dva představitele té části pravice, která k němu byla kritická - Françoise Baroina a Georgese Trona.

Villepina v parlamentě podporuje jen hrstka poslanců. Jeho případnou prezidentskou kandidaturu v nejnovějším průzkumu podpořilo 44 procent dotázaných a 53 procent bylo proti.