Umělé oplodnění - hlavní téma polské prezidentské kampaně

Varšava - Oficiální kampaň ještě nezačala a ve vládní Občanské platformě se bojuje o místo kandidáta v prezidentských volbách. Strana premiéra Tuska vysílá do prezidentských voleb kandidáta, který bude zdatným soupeřem současného prezidenta Kaczyńského. Prezidentský kandidát se bude muset především dobře vypořádat s nejcitlivějšími polskými volebními tématy – potraty, umělým oplodněním nebo registrovaným partnerstvím.

Poláci s napětím sledují primárky ve vládní straně. Už zítra bude známé jméno kandidáta na prezidenta. Může jím být ministr zahraničí Radoslaw Sikorski anebo předseda Sejmu Bornislaw Komorowski. Oba spojuje kritika současného prezidenta a jeho časté vetování zákonů. „Prezident má iluzi, že může něco řídit. Ve skutečnosti vetem pouze sype písek do soukolí a vládě překáží,“ myslí si Sikorski. 

Kaczyński znovu prezidentem jenom zázrakem 

Video Reportáž Miroslava Karase
video

Reportáž Miroslava Karase

Oba kandidáti vládní strany se nevyhnuli v Polsku velmi citlivému tématu - umělému oplodnění. Stát ho finančně nepodporuje, přitom každé páté manželství nemůže mít děti. Někteří poslanci dokonce chtějí lékaře, kteří se umělému oplodnění nebrání, posílat za mříže. V kampani to bude, podobně jako interrupce nebo registrované partnerství, veledůležité téma. 

Současný prezident Lech Kaczyński svou kandidaturu ještě neoznámil. Má tak údajně učinit v příštích dnech. Přitom průzkumy veřejného mínění mu dávají minimální šanci na výhru. S Komorowskim i Sikorskim by prohrál. „Musel by se stát nějaký zázrak, aby Lech Kaczyński uspěl, jeho šance v tuto chvíli jsou velmi malé,“ tvrdí Jacek Kucharczyk, ředitel Institutu pro veřejné záležitosti.

Radoslaw Sikorski
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24