Stalinův vnuk u soudu opět hájí čest svého dědečka

Moskva - Moskevský soud začal projednávat žalobu Stalinova vnuka Jevgenije Džugašviliho na rozhlasovou stanici Echo Moskvy. Za to, že rozhlas v jedné své relaci uvedl, že Stalin vydával rozkazy k popravám i dvanáctiletých dětí, Džugašvili kromě omluvy požaduje za újmu na cti svého dědečka odškodné ve výši 10 milionů rublů (skoro 6,4 milionu korun). Žaloba je součástí kampaně za rehabilitaci sovětského diktátora desítky let po jeho smrti, uvedla agentura Reuters. Stalinův vnuk žije v Gruzii a jednání soudu se nezúčastní.

„I kdyby soud rozhodl proti nám, je to příležitost, aby lidé o Stalinovi znovu přemýšleli a udělali si vlastní obrázek,“ řekl jeden z právníků Džugašviliho. Jeho právní tým požadoval, aby soud nebral v úvahu to, co se v posledních letech kolem osobnosti Stalina dělo, protože prý celá kauza je zpolitizována. Podle právních zástupců Džugašviliho Stalin není zodpovědný za to, o čem údajně rozhodovali sovětští úředníci a soudy.

Někteří Rusové Stalina stále obdivují

Šéfredaktor stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov u soudu na adresu Stalinových stoupenců řekl, že v Rusku je stále dost lidí, kteří by chtěli, aby se vrátily Stalinovy časy. „Je tady spousta lidí, co si myslí, že je správné vládnout železnou rukou,“ řekl.

Soudní jednání bylo odročeno na 16. dubna. Soud chce vyslechnout a předvolat další svědky. Pro Rusy a Rusko je Stalinovo dědictví velmi citlivé téma. Při průzkumu loni v prosinci se 54 procent dotázaných Rusů vyjádřilo, že obdivují způsob, jakým Stalin vládl.

Stalinův vnuk nedávno už jednu podobnou soudní při, v níž se domáhal odškodného za údajné poškození dobrého jména svého děda, prohrál.