Ruský prezident zredukoval časová pásma

Moskva - Prezident Dmitrij Medveděv se rozhodl změnit časová pásma v Rusku. Jejich počet klesne z 11 na 9. Pět ruských regionů se tak posune o hodinu blíže Moskvě. Kamčatka, Čukotka, Kemerovo, Samara a Udmurtsko přeskočí do časového pásma sousedního západního regionu.

Celkem se změny dotknou pěti regionů. Dopady ale zřejmě nebudou nijak zásadní. Regiony se sice přiblíží Moskvě časově, je to ale spíš přiblížení virtuální, protože třeba Čukotka bude stále blíž Aljašce než Moskvě. 

Protesty proti změně časových pásem se objevily pouze v Samaře. Někteří tamní zákonodárci byli proti, říkali, že nechtějí být časově sjednoceni s Moskvou. Jeden z poslanců dokonce zorganizoval petici, kterou doteď podepsalo 12 a půl tisíce lidí. 

Video Telefonát Lenky Kabrhelové
video

Telefonát Lenky Kabrhelové

Jinak se opatření ruského prezidenta setkalo spíš se souhlasnými projevy. Gubernátor Čukotky si například pochvaloval, že teď budou moci zdejší lidé sledovat více národních pořadů v televizi. Dmitrij Medveděv ale vidí v opatření mnohem víc, tvrdí, že se zlepší komunikace odlehlých regionů s Moskvou a podpoří se tak i místní hospodářství.