Cesta do středu Země - s českými speleology v Íránu

Kešm (Írán) - Čeští jeskyňáři se pokusili prodloužit nejdelší solnou jeskyni světa. Přestože je od cíle dělilo několik desítek metrů, svůj pokus do úspěšného konce nedovedli. Jeskyni 3N na íránském ostrově Kešm (jeden z ostrovů v Perském zálivu) sami před deseti lety objevili při výzkumu solného pně. Útok na prodloužení nejdelší solné jeskyně světa začal krátce před devátou hodinou ranní.

Cílem expedice bylo spojení dvou izolovaných jeskyní se jmény Horní vchod a 3N. Skupina 6 speleologů se postupně plazením čtyřiceticentimetrovými škvírami ve všudypřítomné agresivní soli dostává pod zem. „V těchto jeskyních může být teplota nad třicet stupňů a vysoká vlhkost vzduchu. To opravdu náročné je,“ popisuje pro ČT dobývání solné jeskyně speleolog Štěpán Mikeš.

Po hodině plazení podzemním světem naráží výprava na první překážku. „Tady se zřítil kus svahu, tak 2 nebo 3 kubické metry sedimentu a zavalil celý ten tunel,“ vysvětluje další člen výpravy speleolog Geologického ústavu Akademie věd ČR Michal Filippi. Přestože povodňové nánosy, které zahradily cestu, budí dojem, že výprava tady končí, jeskyňáři se nakonec prohrabávají k dutině a můžou postupovat dál.

Chodby za závalem čítají délku zhruba 30 metrů, což signalizuje, že sousední jeskyně už se nachází velmi blízko. Jenže kvůli nestabilnímu bahnu se nedá pokračovat dál. V jednu hodinu po poledni je tedy jasno. „Zpočátku to vypadalo hodně špatně, pak hodně dobře a pak to byl definitivní konec, prodloužení asi o sto padesát metrů a pak totální závaly. Jeskyně se už neprodlouží asi nikdy,“ zhodnotil výpravu trochu zklamaný Michal Filippi. Parametry nejdelší jeskyně světa se tedy nemění, její délka zůstává na hodnotě 6 580 metrů.

Solné jeskyně v Íránu
Solné jeskyně v Íránu
Více fotek
  • Solné jeskyně v Íránu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1533/153265.jpg
  • Solná jeskyně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1533/153272.jpg
  • Jeskyně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1533/153269.jpg