Zkouška pro Berlusconiho - v Itálii začaly regionální volby

Řím - V Itálii dnes začaly regionální volby, v nichž si více než 40 milionů italských voličů vybere své zástupce do části oblastních orgánů. Volby jsou považovány za první velký test premiéra Silvia Berlusconiho po dvou letech vlády. Volební místnosti se otevřely v osm ráno a uzavřou se v deset večer. Hlasovat se bude i v pondělí. První výsledky je možné očekávat ten samý den v noci. Premiér, který se sám těší podpoře téměř poloviny italské veřejnosti, chápe hlasování ve 13 z 20 krajů jako jakési referendum důvěry pro svou koalici pravého středu. Jsou to totiž poslední volby před parlamentními v roce 2013.

Opozice, která dosud ovládala 11 z těchto 13 krajů, prohlašovala, že se kampaň nesoustřeďovala na skutečné sporné otázky, včetně rostoucí nezaměstnanosti a pokračující hospodářské recese. V pátek šéf Demokratické strany (PD) Pier Luigi Bersani uvedl, že Italové mají příležitost dát těmito volbami Berlusconimu vzkaz: nastal čas, aby se mluvilo o problémech celé země, ne jen o vašich. Připomněl, že premiér chce nechat odhlasovat zákon, který by mu umožnil vyhnout se dvěma procesům kvůli korupci, které jsou proti němu vedeny.

Berlusconi chce s PDL zvítězit ve čtyřech krajích

Berlusconi ve své intenzivní předvolební kampani vyzval Italy, aby „udělali správnou věc a zvolili si skutečně vlastní svobodu“. Šéf vlády, který v roce 2005 zvítězil jen ve dvou krajích, by byl spokojen, kdyby jeho formace Lid svobody (PDL) zvítězila ve čtyřech krajích. Jde o Lombardii a Benátsko, dvě bašty pravice, k nimž by přibyly Kampánie a Kalábrie. Pět krajů, včetně Toskánska a Emilie Romagni, by mělo podle odhadů zůstat levici.

Podle politologů by k vyrovnaným soubojům mohlo dojít v dalších čtyřech krajích, které dnes má opozice, a to v Piemontu, Ligurii, Apulii a Laziu. Berlusconiho koaliční spojenec Liga severu, která ostře vystupuje proti imigrantům, by mohl PDL porazit na severu (Benátsko, Piemont, Lombardie), kde jsou jeho pozice nejsilnější.

Silvio Berlusconi
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24