Šanghaj se připravuje na EXPO, zbývá pár týdnů

Šanghaj - Už jen necelých 5 týdnů zbývá do zahájení světové výstavy EXPO 2010 v čínské Šanghaji. Výstavní areál je téměř připraven a metropole finišuje s mnohamiliardovými opravami. Místní úřady ale věnují obrovskou pozornost i chování lidí a pořádají kampaň „Buďte civilizovaní!“. Soudruzi se v ní zaměřili i na boj s pyžamy. Rozporuplné reakce budí jen oficiální maskot výstavy Haibao, jehož odmítají tisíce lidí na internetu, a přesídlení dvou desítek tisíc obyvatel kvůli stavbě výstaviště.

Většina místních obyvatel EXPO vítá. „Jsme velice šťastní. První EXPO bylo v 19. století, teď je řada na Číně,“ potvrdil jeden z obyvatel Šanghaje. V souladu s heslem Expa, lepší město - lepší život, prošla Šanghaj obrovskými změnami. Renovuje se slavné historické nábřeží, vybudovalo se pět nových linek metra a chodníky centrální Šanghaje mají nový povrch. Vyvěšují se obrovské plakáty a billboardy symbolů výstavy.

Magistrát naverboval na dva miliony dobrovolníků, kteří se na Expu podílejí. Zatímco statisíce budou pomáhat pořadatelům uvnitř areálu a turistům ve městě, tisíce už dnes dohlížejí na dobré chování obyvatel Šanghaje v rámci kampaně Buďte civilizovaní. „Přejeme si, aby lidé z celého světa ocenili kvalitu obyvatel Šanghaje. Aby vedle růstu národní moci viděli, že i lidé se stali vzdělanějšími,“ řekl vedoucí dobrovolníků Wang Jie-pching.

Video EXPO 2010
video

EXPO 2010

Číňané se musejí vzdát svého zvyku chodit na ulicích v pyžamech

Jedním z hlavních terčů kampaně se stala pyžama. V Šanghaji a jiných jihočínských městech panuje zvyk chodit na procházky v pohodlném ložním oděvu. To se teď nesmí a na dodržení zákazu také dohlížejí dobrovolníci. „Musíme se oblékat civilizovaně a přivítat EXPO upravení,“ podotkla Čang Lien-fang z Federace žen čtvrti Puding.

Pětapadesátiletá Ču Ťin-ti je jednou z asi dvaceti tisíc obyvatel, kteří byli kvůli výstavbě výstaviště přesídleni. Jako mnoho ostatních si stěžuje, že za ztrátu svého domova nebyla patřičně kompenzována. Dnes bydlí Ču Ťin-ti u známých. „EXPO by mělo životy lidí zlepšit. Naše EXPO nám vzalo majetek. A oni tvrdí, že dělají město lepším. Jak? Přišla jsem o domov. Každý den žiju v hrůze, že si pro mě přijde policie. Mnoho lidí v mé situaci skončilo v pracovních táborech,“ řekla Ču Ťin-ti.

Drtivá většina obyvatel ale přínos Expa městu vítá. Přestože výstava ještě nezačala, média už ji srovnávají s olympijskými hrami v Pekingu v roce 2008. Pořadatelé vědí, že je čeká náročný půlrok. „Olympiáda byla krátká, EXPO bude trvat 180 dní. Přijelo na ni pár milionů návštěvníků, my očekáváme 70 milionů. Během tak obrovské akce nás čeká více těžkostí. Musíme se z Pekingu nejenom poučit, ale připravit se i na zvláštní vlastnosti Expa, abychom mohli být stejně úspěšní jako olympiáda,“ konstatoval Ma Čchun-lej, ředitel výboru pro etický a kulturní pokrok.