Strana Su Ťij se nezúčastní parlamentních voleb

Rangún - Největší barmská opoziční strana Národní liga pro demokracii (NLD) vězněné nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij se nezaregistruje pro letošní parlamentní volby a nebude se jich tak moct zúčastnit. Účast své strany ve volbách odmítla i Su Ťij. „Po hlasování členského výboru se NLD rozhodla nezaregistrovat coby politická strana, protože volební zákony jsou nespravedlivé,“ řekl mluvčí NLD Ňjan Win.

NLD zvítězila v posledních parlamentních volbách v roce 1990, ale vojenská junta jí nikdy nedovolila převzít moc a nedávno výsledky tohoto hlasování zákonem zrušila. Nové volby junta podle analytiků organizuje proto, že si jimi chce upevnit svou právní pozici.

Mezinárodní společenství barmskou juntu ostře kritizuje zejména od počátku března, kdy vydala sérii zákonů k volbám, zajistila si tak nad nimi plnou kontrolu a vyřadila z nich všechny představitele opozice, včetně její vůdkyně Su Ťij.

Video Strana Su-Ťij na protest nepůjde do voleb
video

Strana Su-Ťij na protest nepůjde do voleb

Jeden z nových volebních zákonů nutí strany vyloučit ze svých řad vězněné členy. To znamená, že Su Ťij sama se voleb nebude moci zúčastnit, protože si nyní odpykává osmnáctiměsíční trest domácího vězení. Stejně tak zákon zakazuje všem Barmáncům, jejichž rodinní příslušníci mají cizí občanství, vykonávat jakoukoli veřejnou funkci. Su Ťijin zesnulý manžel, s nímž má opoziční politička dva syny, byl Brit.