Moskva se vzpamatovává z atentátů, nalezena nevybuchlá nálož

Moskva – Ruská metropole má za sebou nejhorší teroristický útok za posledních šest let. Moskva jako výraz solidarity s oběťmi útoků vyhlásila na zítřek den smutku. Sebevražedné atentátnice, které se odpálily ve dvou vlacích metra, zabily nejmíň 38 lidí. Federální bezpečnostní služba ukazuje na Čečensko. Ruský prezident i premiér už teroristům slíbili likvidaci. Policie útoky vyšetřuje; v jedné ze stanic dokonce našla další nevybuchlou nálož, kterou se podařilo zneškodnit. Z Moskvy jsou z několika míst hlášeny útoky proti muslimům a cizincům „kavkazského vzezření“.

Moskva se vzpamatovává z teroristických útoků. Těla mrtvých skončila v márnicích, zranění jsou v péči zdravotníků, třicet z nich bojuje o život. Výbuchy odpálily dvě ženy atentátnice, každá s až třemi kilogramy výbušnin na těle. První pár minut před osmou na stanici Lubjanka v samém centru a druhá po půl deváté o šest zastávek dál na stanici Park kultury. Tam byl údajně ve zdemolovaném vagonu nalezen další pás s trhavinou, která nevybuchla. Vyšetřovatelé však tuto informaci nepotvrdili.

Federální bezpečnostní služba, která má sídlo přímo nad první zasaženou stanicí, okamžitě ukázala na autonomní republiku Čečensko. Ruská armáda na severním Kavkazu v posledních týdnech úspěšně zasahovala proti separatistům a jejich vůdce Doku Umarov v únoru prohlásil, že válku přesune do ruských měst. Naposledy se něco takového v Moskvě stalo v roce 2004. Sebevražedná exploze v metru tehdy zabila 39 lidí. 

Video Události, komentáře o útocích v Moskvě
video

Události, komentáře o útocích v Moskvě

Události, komentáře o útocích v Moskvě

UK - 29.03.10

V moskevském metru útočili teroristé

Moskva se vzpamatovává z útoků na metro

Rozhovor s Milanem Syručkem a Bohumilem Šrajerem

Miroslav Karas a Josef Pazderka k atentátům na Moskevské metro

Interview ČT24

Hyde Park ČT24

Podle ruské informační služby Rosbalt měla ruská policie informaci o chystaných útocích již v neděli. Neznámá žena prý telefonicky policistům sdělila, že ve stanici metra Koňkovo vyslechla rozhovor skupiny lidí, kteří se bavili o přípravách na útok. Policisté stanici Koňkovo prohledali, ale bezvýsledně.

Obama nabídl Medveděvovi pomoc

Premiér Vladimir Putin přerušil návštěvu Krasnojarsku a vrací se do Moskvy. Pomocí videomostu už ale jednal s kabinetem a moskevským starostou. Dal zpřísnit ostrahu infrastruktury, zejména železnic. A výbuchy odsoudil. „Jsem přesvědčen, že bezpečnostní agentury udělají vše, aby našly a potrestaly zločince. Teroristé budou zlikvidováni,“ řekl Putin.

Bílý dům dnes prohlásil, že americký prezident Barack Obama nabídl svému ruskému protějšku Dmitriji Medveděvovi pomoc, aby byli pachatelé teroristických útoků dopadeni a pohnáni k odpovědnosti.

Medveděv: Teroristé jsou obyčejná zvířata!

Medveděv přišel v podvečer na místo útoku a na nástupišti stanice Lubjanka položil kytici květů. „Jsou to obyčejná zvířata,“ řekl na adresu útočníků s tím, že Rusko nebude nečinně přihlížet a proti teroristům zasáhne.

/*json*/{"map":{"lat":55.7470187282,"lng":37.6166725159,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":55.759873009336,"lng":37.628152370453,"type":"35","description":"Metro Lubjanka"},{"lat":55.735217317695,"lng":37.593004703522,"type":"35","description":"Park Kultury"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/


Provoz na červené trase moskevského metra, kde ráno vybuchly nálože, už byl obnoven, ve městě je ale dál chaos. Povrchová doprava kolabuje a lidé se do metra bojí vstoupit. Podzemní dráha v hlavním městě Ruska denně přepraví několik milionů lidí. Situace využili ale moskevští taxikáři, kteří se snaží na chaosu vydělat, své ceny až zdvacetinásobili. Moskevské úřady přistavily dokonce autobusy, ty ale nestačily a spousta lidí musela jít pěšky.

Útoky na moskevské metro
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24