Berlusconi uspěl v regionálních volbách

Řím – Italský premiér Silvio Berlusconi slaví vítězství v regionálních volbách, jeho koalice triumfovala v šesti ze třinácti krajů, oproti minulým volbám si tak polepšila o čtyři regiony. Nedělní a pondělní volby však poznamenala nejnižší volební účast za posledních 15 let. 

„Před volbami jsme si stanovili cíl zdvojnásobit počet našich regionů ze dvou na čtyři. Náš cíl jsme daleko překonali,“ řekl ministr obrany Ignazia La Russu, který je koordinátorem koalice pravého středu. Berlusconi má jasno v tom, kdo za úspěchem stojí. „Osobně jsem se do volební kampaně zapojil, je to můj úspěch,“ komentoval výsledky třiasedmdesátiletý Berlusconi. 

Podle zveřejněných výsledků si pravý střed zachoval dva kraje na severu, které měl doposud - Lombardii a Benátsko. V Benátsku dosáhl výrazného vítězství kandidát populistické Ligy severu Luca Zaia. Pravý střed porazil levici i ve dvou regionech na jihu, v Kampánii a Kalábrii. 

Berlusconiho konzervativci zvítězili i v Piemontu a Laziu, kde byla situace podle pondělních předběžných výsledků nerozhodná.