Vídeňský arcibiskup přiznal vinu církve na zneužívání dětí

Vídeň - Rakouský kardinál a vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn přiznal dnes večer při bohoslužbě v dómu sv. Štěpána ve Vídni vinu církve na zneužívání a týrání dětí duchovními v Rakousku. Při mši v zaplněném chrámu promluvily i oběti. Kanceláře ombudsmanů, kteří působí ve všech rakouských diecézích, dostaly zatím hlášení o zhruba 570 případech. Jen procento z nich ale prý není promlčené.

Přiznání viny pronesl kardinál spolu s věřící ženou. Střídali se v doznání jednotlivých selhání. „Někteří z nás zneužili důvěru dětí a zničili ji… někteří z nás se dopustili sexuálního násilí… Doznáváme, že jsme nechtěli poznat pravdu,“ uvedl kardinál.

S nápadem uspořádat bohoslužbu, které by se účastnily i oběti, přišla platforma My jsme církev. Ta volá po církevní reformě a navrhuje například zrušení celibátu či ženy jako kněží. Podle mnohých mezi kardinálem a tímto hnutím vládla „doba ledová“. Dnes skupině Schönborn za zorganizování večerní bohoslužby děkoval. Svědectví obětí o jejich nepříjemných zážitcích z dětství vyslechl se sklopenou hlavou.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

O sexuálním zneužívání a bití vyprávěli muži i ženy. Mluvili o věcech, které se staly i před několika desetiletími, když byli malí. Vyprávěli o trestání, ponižování a nátlaku od kněží, mnichů i řádových sester v klášterech a církevních internátech.

„Jsem rozhněvaný, můj Bože. Můj hněv se obrací proti církvi a jejím duchovním. Nemám po takových zločinech slov. Co je v mé katolické církvi špatně? Vždy vedle viny osobní narážím na vinu struktury… Moc korumpuje. Absolutní moc korumpuje absolutně,“ řekl jeden z řečníků. Zmínil se o dvojí morálce a utajování. „Ptám se, jak mohou ti, co se desetiletí dívali jinam, nyní slyšet,“ dodal.

Kardinál uvedl, že nejdříve vnímal rozvíření skandálu kolem zneužívání dětí jako nespravedlnost a útok na katolickou církev. Ptal se prý, proč zrovna ona je na pranýři, když se podobné případy objevují i jinde. Dnes ale poděkoval za to, že se mlčení o zneužívání prolomilo a že oběti promluvily.

Případy zneužívání dětí v Rakousku se má zabývat nezávislá komise. S její šéfkou, kterou se stala bývalá štýrská hejtmanka Waltraud Klasnicová, se vídeňský arcibiskup sejde ve čtvrtek. Zástupci některých sdružení i někteří politici ale nezávislost bývalé političky zpochybňují. Podle nich má jako členka lidové strany s církví dobré vztahy a je s ní příliš spjata. Obávají se proto toho, že nebude objektivní.