Šest mocností včetně Číny vytvoří nové sankce pro Írán

Teherán - Írán se ze všech sil snaží zabránit dalším sankcím ze strany Rady bezpečnosti OSN, které mu hrozí kvůli jadernému programu. Amerika oznámila, že Čína je ochotna zahájit jednání o protiíránské rezoluci. Doposud to odmítala a hrozila vetem. Rozhovory by měly začít v nejbližších dnech. Do Pekingu proto okamžitě odjel hlavní teheránský jaderný vyjednavač.

Agenturu Reuters o dohodě mocnostíi nformoval zdroj blízký jednáním. Podle něj zástupci USA, Británie, Francie a Německa dosáhli shody s Ruskem a Čínou na tom, že se rezoluce Rady bezpečnosti OSN začne připravovat v průběhu několika následujících dní.

Především Západ viní Írán z toho, že jeho jaderné aktivity jsou neprůhledné. Bojí se, že Írán může pracovat na vývinu jaderných zbraní. Teherán dlouhodobě tvrdí, že usiluje o výrobu jaderné energie pouze k mírovým účelům. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) o tom ale pochybuje, protože s ní Teherán plně nespolupracuje.

Americký prezident Barack Obama v úterý uvedl, že chce prosadit sankce proti Íránu během několika příštích týdnů. Obama by prý chtěl, aby nové sankce začaly platit už „toto jaro“.

Vůči postihům namířeným proti Íránu se většinou stavěl chladně Peking, který jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN může uvalení sankcí vetovat.