Gaza v noci zažila 13 izraelských náletů

Gaza - Izraelské letectvo v noci nejméně třináctkrát zaútočilo raketami na cíle v pásmu Gazy. Podle armády byla terčem náletů čtyři zařízení na výrobu zbraní. Hnutí Hamas ovládající Gazu ale uvedlo, že střely zasáhly menší dílny, farmy, továrnu na sýr a cíle patřící ozbrojenému křídlu hnutí. Při náletech bylo zraněno několik lidí, včetně tří dětí. Oběti na životech hlášeny nejsou. Je to největší útok izraelské armády na cíle v Gaze za víc než rok.

Podle pozorovatelů nálet místní obyvatelé očekávali a Izrael před ním předem varoval. Údajně se jedná o odvetu poté, co palestinští radikálové znásobili v posledních dnech raketové útoky. Čtyři nálety zasáhly okolí města Chán Júnis na jihu pásma Gazy, kde došlo minulý týden ke krvavým střetům mezi izraelskými jednotkami a palestinskými ozbrojenci. Další nálety zasáhly město Gaza. Podle svědků bylo poškozeno několik mechanických dílen, menších farem a objektů patřících militantnímu křídlu hnutí Hamas. Zasaženy byly také některé policejní stanice a výcviková zařízení.

I když byl nálet svým rozsahem poměrně malý, jedná se o největší letecký útok od loňského lednového ukončení rozsáhlé izraelské ofenzivy v pásmu Gazy. V uplynulých dnech palestinští radikálové znásobili raketové útoky, které zabily thajského zemědělského dělníka v kibucu na jihu Izraele. Od začátku roku Palestinci z Gazy vypálili na izraelské území asi čtyři desítky raket a granátů.

Palestinská sanitka
Palestinská sanitka