Potratový mstitel dostal doživotí

Wichita (USA) - Doživotní trest dostal ve Spojených státech Scott Roeder za vraždu lékaře provádějícího potraty. Odsouzený přiznal, že doktora zastřelil v kostele loni v květnu kvůli interrupcím. Ty doktor prováděl i ve vyšším stupni těhotenství. Dvaapadesátiletý Roeder uvedl, že nemohl snést, že lékař vraždí děti. Dostal nejvyšší možný trest a o podmínečné propuštění bude moci požádat nejdřív za 50 let. Z vraždy prvního stupně byl uznán vinným 29. ledna.

Podle svého bratra trpěl Roeder během života několikrát duševním onemocněním. Roederova bývalá manželka zase vypověděla, že se jim rodinný život rozpadl před více než deseti lety, když se Roeder stal silně věřícím a začal vyznávat zásadu „oko za oko“. Nejprve prý protestoval proti daním a později se z něj stal zapřisáhlý odpůrce potratů.

Roeder zastřelil loni v květnu ve městě Wichita v Kansasu 76letého lékaře George Tillera. Vraždu lékaře svého času odsoudil i americký prezident Barack Obama. Tiller začal provádět interrupce v roce 1973. Jeho klinika je jednou ze tří ve Spojených státech, kde se provádějí potraty i po 21. týdnu těhotenství a již dříve se stala terčem útoků. V roce 1985 na ni někdo zaútočil bombou. Tillera samotného v roce 1993 postřelila jedna z protipotratových aktivistek.