Sharp vyvinul 3D displej, speciální brýle nejsou potřeba

Tokio - Japonský výrobce spotřební elektroniky Sharp vyvinul displej s trojrozměrným obrazem, který nevyžaduje speciální brýle. Nevýhodou ale je, že použitá technologie zatím funguje pouze u displeje o úhlopříčce 7,4 centimetru a ze vzdálenosti 30 centimetrů od obličeje diváka, uvedl podnik. Sharp při dnešní prezentaci tohoto displeje pro mobilní telefony a další přenosná zařízení předvedl trojrozměrnou animaci, dotykové obrazovky přepínající z jedné trojrozměrné fotografie na druhou i záběry z připojené 3D kamery.

Filmy s 3D obrazem již nejsou překvapením. Televizory s trojrozměrným obrazem pak prodávají nebo se k tomu chystají japonské firmy Sony a Panasonic a korejské Samsung Electronics a LG Electronics. Zatím bylo nutné mít na sledování trojrozměrných elektronických obrazů speciální brýle, které levému a pravému oku předkládaly pozměněný záběr. Technologie Sharpu brýle nevyžaduje, protože displej vysílá rozdílný obraz do každého oka zvlášť.

Podle manažerů Sharpu bude v budoucnu možné využít tuto technologii i pro televizory. Připustili ale, že zatím funguje nejlépe při neměnné vzdálenosti mezi divákem a obrazovkou. Menší displeje, které dnes Sharp ukázal, jsou určené pro mobilní telefony, herní konzoly a digitální fotoaparáty, napsala agentura AP.