Stoupenci Muktady Sadra v Iráku rozhodují o budoucím premiérovi

Bagdád - Iráčané dnes hlasují v referendu, které vyhlásil vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr, koho by chtěli za nového premiéra. Sadrův blok skončil v březnových volbách třetí, a to může znamenat dobrou šanci pro jeho kandidáta na nového šéfa irácké vlády. Ta bude muset vzniknout z koaliční dohody. Ani jedno z politických uskupení na prvních čtyřech příčkách totiž nemá v parlamentu většinu.

Sadr získal ve volbách, které se konaly 7. března, 39 z 325 parlamentních křesel a počítá se s ním jako s významným účastníkem politických jednání. Zatím ale nepodpořil ani jednoho z vůdců dvou nejsilnějších stran - bývalého premiéra Ajáda Alávího ani odstupujícího premiéra Núrího Málikího - a vyzval Iráčany, aby rozhodli v referendu. Svou výzvu sice adresoval všem obyvatelům Iráku; předpokládá se ale, že valnou většinu hlasujících budou tvořit jeho stoupenci.

„Ve všech provinciích země s výjimkou Kurdistánu se otevřely stovky hlasovacích míst. Referendum řídí 3 500 dobrovolníků,“ řekl AFP jeden z organizátorů Hossam Moumíní. Podle novinářů členové Sadrova hnutí rovněž procházeli ulicemi Bagdádu s hlasovacími urnami a žádali kolemjdoucí, aby se vyslovili.

Sadr je syn populárního duchovního Muhammada Sádika Sadra, kterého s dalšími dvěma syny v roce 1999 zavraždili iráčtí agenti. Muktada patří k zapřisáhlým odpůrcům přítomnosti amerických vojáků v Iráku. Původně poslal proti Američanům vlastní milice, ale později se připojil k politickému procesu. Hodně času strávil v Íránu a s neúspěchem se v parlamentu snažil před dvěma lety zablokovat novou americko- iráckou bezpečnostní dohodu.