Vatikánský kazatel přirovnal kritizování církve k pronásledování židů

Vatikán - Židovské obce a zástupci obětí sexuálního zneužívání kněžími se ohradili proti výrokům oficiálního vatikánského kazatele Raniera Cantalamessy. Ten při mši v bazilice svatého Petra nepřímo přirovnal kritiku celé církve kvůli sexuálním skandálům k někdejšímu násilí páchanému na židech. Vatikán se od jeho výroků distancoval.

Cantalamessa při kázání během odpolední velkopáteční mše ve vatikánské bazilice svatého Petra, kterému byl přítomen i papež Benedikt XVI., citoval dopis, který dostal od židovského přítele. V dopise se píše o „znechucení nad prudkými a soustředěnými útoky na církev, papeže a všechny věřící“.

„Používání stereotypů a přenášení osobní odpovědnosti a viny na kolektiv mi připomíná nejhanebnější aspekty antisemitismu,“ uvádí pisatel listu. Vatikán se od Cantalamessových výroků oficiálně distancoval, jeho kázání bylo přesto celé přetištěno na titulní stránce vatikánského deníku L'Osservatore Romano.

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše

Generální tajemník rady židů v Německu Stephan Kramer řekl agentuře AP, že Cantalamessovy výroky jsou „odporné, nemravné a téměř urážlivé vůči obětem zneužívání i vůči obětem holocaustu“. Podle londýnského rabína Davida Goldberga výroky zřejmě nebyly míněny zle, jde prý ale o velmi nešťastné přirovnání. „Velice mě zaráží, jak jsou někteří činitelé ve Vatikánu odtrženi od reality, což odráží i jejich neschopnost porozumět židovskému myšlení či neschopnost vypořádat se s vlnou kritiky, která se nyní proti církvi po celém světě zvedla,“ uvedl Goldberg.

Cantalamessovy výroky se dnes v rozhlasovém rozhovoru pokoušel uvést na pravou míru vatikánský mluvčí Federico Lombardi, podle kterého chtěl kazatel pouze „ukázat veřejnosti podporu, kterou papeži vyjádřil člověk židovské víry“. Katolická církev prý nehodlá spojovat současnou kritiku kvůli sexuálním skandálům s násilím na židech a o nic podobného se prý nepokoušel ani Cantalamessa.