Velrybáři bojují na několika kontinentech s aktivisty

Tokio - Neznámý pachatel se v noci na dnešek v přístavu poblíž severonorského města Tromso pokusil potopit norskou velrybářskou loď. Japonsko zase obvinilo člena ekologické organizace Sea Shepherd, jenž v únoru pronikl na velrybářskou loď a s nožem v ruce se pokusil unést kapitána. Novozélanďanovi teď hrozí až 15 let za mřížemi. V Rotterdamu pak aktivisté den blokovali japonskou loď s nákladem velrybího masa.

Velrybářům začíná být v Evropě pořádně horko. Vytáhnout kotevní lana s připoutanými aktivisty nemohli celé hodiny. Greenpeace chtělo protestem přimět nizozemskou vládu, aby zasáhla proti převozu plejtváků myšoků. „Nizozemsko i většina zemí světa podepsaly smlouvu zakazující obchod s velrybím masem. Japonsko a Island dohodu nepřijaly. Tady je přitom loď s nákladem velrybího masa, ačkoli ve vodách nizozemského přístavu jsou velryby chráněné,“ vysvětluje Pavel Klinckhamers z Greenpeace.

V Japonsku ale naopak začíná být horko aktivistům. Vláda se jednoznačně postavila za své velrybáře, na jejichž loď v únoru pod rouškou noci vnikl člen hnutí Sea Shepherd. Posádka tvrdí, že zranil jednoho z nich. „To, že byl obžalován, považuje japonská vláda za naprosto přirozené. V podobných případech budeme postupovat nekompromisně,“ ujišťuje tajemník japonské vlády Hirofumi Hirano.

Video Reportáž Tomáše Eyema
video

Reportáž Tomáše Eyema

Únorový incident byl jen jedním z mnoha dalších, kterým velrybáři v antarktických vodách čelí. Aktivisté tvrdí, že japonští lovci pod záminkou vědeckého výzkumu vybíjí velryby z čistě komerčních důvodů a oni se jim v tom snaží mnohdy nevybíravými metodami zabránit.