Apple slaví úspěch, iPad jde v USA na dračku

New York  - Americká společnost Apple prodala v sobotu ve Spojených státech přes 300 000 svých tabletů iPad. Sobota byla prvním dnem prodeje nového přenosného plochého počítače s dotekovým displejem, který připomíná větší mobilní telefon. Ještě v dubnu by se měla novinka dostat i do Evropy. Noví majitelé iPadů si rovněž stáhli z internetového obchodu firmy více než milion aplikací pro iPad a přes 250 000 elektronických knih, které lze pomocí přístroje číst.

Apple upřesnil, že číslo o prodeji zahrnuje dodávky předem objednaných přístrojů zákazníkům, dodávky pro prodejní partnery a prodej ve značkových obchodech Apple.

Firma jako první nabídla k prodeji levnější iPady, které mají pouze bezdrátové připojení WiFi. Jejich cena začíná na 499 USD (9 350 Kč). Dražší modely s připojením na sítě třetí generace 3G půjdou do prodeje během dubna. 

Apple doufá, že se mu podaří zopakovat úspěchy, které zaznamenal s hudebními přehrávači iPod a chytrými telefony iPhone. Nový produkt slouží především k prohlížení internetu a multimediálních souborů a hraní her. Apple s iPadem také vůbec poprvé vstupuje na trh elektronických knih, kde dosud ve Spojených státech měla převahu společnost Amazon se svým zařízením Kindle.