Ve Švýcarsku vzlétne první letadlo na sluneční pohon

Curych - Ke svému prvnímu letu by mělo ve středu ráno z letiště Payerne v západním Švýcarsku odstartovat letadlo poháněné sluneční energií. Dnes to na svých internetových stránkách oznámila společnost Solar Impulse, která stejnojmenný letoun vyvinula. Podle organizátorů stroj úspěšně prošel pozemními testy a středečnímu letu přeje i předpověď počasí. Letadlo by mělo vystoupat do 1000 metrů a celý let by měl trvat zhruba devadesát minut. Doba letu se nicméně může změnit v závislosti na tom, jak bude probíhat. Cílem testu je ověřit, zda se stroj ve vzduchu chová tak, jak předpokládaly počítačové simulace.

Letoun Solar Impulse má rozpětí křídel jako dopravní letadlo pro 400 cestujících Airbus A340, tedy 63,4 metru. Jeho váha 1600 kilogramů ale odpovídá jen středně velkému autu. Organizátoři letu upozorňují, že tak velký a zároveň tak lehký stroj ve vzduchu ještě nebyl, takže jeho chování může být neočekávané.

Solar Impulse představil loni v červnu švýcarský dobrodruh a průkopník letectví Bertrand Piccard. Letadlo pohání 12 000 fotovoltaických článků. Stroj už v prosinci absolvoval první „skok“, když dokázal ve výšce asi metr nad zemí uletět 400 metrů. V roce 2012 by s tímto strojem Piccard rád v pěti etapách zvládl cestu kolem světa. Na ní by ho měl doprovázet inženýr André Borschberg, který se svým sedmdesátičlenným týmem šest let na vývoji slunečního letounu pracuje.

Piccard obletěl svět už před deseti lety, a to v balonu. Spolu s Britem Brianem Jonesem cestu kolem země zvládl bez mezipřistání. Dobrodruhy byli i Piccardovi předci. Jeho otec Jacques se v roce 1960 s americkým kolegou potopil v batyskafu do rekordní hloubky v Mariánském příkopu. Dědeček August a jeho asistent byli v roce 1931 prvními lidmi, kteří se ocitli ve stratosféře. Vyletěli do ní balonem.