Austrálie se po havárii čínské lodi snaží zachránit, co se dá

Canberra - Austrálie odčerpává naftu z havarované čínské lodi Šen-neng, aby její únik neohrozil chráněný Velký bariérový útes. Asi čtyři tuny ropy už ale do moře vytekly. Čínská nákladní loď najela na mělčinu v sobotu. Na palubě je 65 tisíc tun uhlí a zhruba 950 tun pohonných hmot. Záchranáři je budou odčerpávat několik týdnů, pak se pokusí plavidlo od útesů odtáhnout.

Šen-neng v sobotu večer najela na mělčinu asi 70 kilometrů východně od ostrova Great Keppel v oblasti vzácného korálového útesu. Den po nehodě do moře údajně unikly asi čtyři tuny pohonných hmot. Loď je prý velmi poškozená, její rozlomení ale nehrozí. Záchranáři budou nyní z lodi hadicemi vedoucími ze záchranných plavidel odčerpávat zbývající pohonné hmoty.

Příčiny, proč se loď odchýlila z trasy, kterou přes Velký bariérový útes mohou nákladní lodi používat, australské úřady dál vyšetřují. Loď prý možná plula zkratkou, podobně jako to kdysi činila jiná plavidla. Na mělčinu údajně narazila v plné rychlosti. Majitel lodi, společnost Shenzhen Energy, může dostat pokutu až do výše milionu australských dolarů (přes 17 milionů korun).

Australský premiér Kevin Rudd:

„Je neslýchané, že nějaké plavidlo se ve Velkém bariérovém útesu mohlo odklonit podle všeho 12 kilometrů od svého kurzu.“

Velký bariérový útes je největší korálový útes na světě. Je dlouhý přes 2 500 kilometrů a z větší části je chráněný. Nehodu kritizoval i australský premiér Kevin Rudd, zvlášť když jde v poslední době už o třetí. Loni se olejové skvrny na moři objevily po haváriích lodí u pobřeží Queenslandu a v Timorském moři. Ochránci životního prostředí varovali, že boom asijských trhů s nerostnými zdroji může změnit křehký útes v „uhelnou dálnici“.

/*json*/{"map":{"lat":-17.6858952,"lng":147.700195,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-18.286111,"lng":147.7,"type":"1","description":"Velk\u00fd bari\u00e9rov\u00fd \u00fates"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/