Američan zadržený v KLDR odsouzen k nuceným pracím

Pchjongjang - K osmi letům nucených prací byl v Severní Koreji odsouzen občan Spojených států za nelegální překročení hranice. Třicetiletý Aijalon Mahli Gomes z Bostonu také musí zaplatit pokutu ve výši 700 tisíc dolarů. Nelegálně překročil hranici do KLDR z Číny koncem ledna, není ale jasné proč. Před svým zadržením učil v Jižní Koreji angličtinu. Podle agentury KCNA „uznal všechna obvinění“, která byla proti němu vznesena. Spojené státy požadují po KLDR propuštění muže.

Spojené státy opakovaně poukazovaly na právní neprůhlednost celého případu a doufaly, že zadržený Američan bude vrácen do vlasti. „Stále si myslíme, že by měl být amnestován a propuštěn na svobodu,“ prohlásil dnes mluvčí americké diplomacie Philip Crowley.

Odsouzení přichází v době, kdy USA stupňují tlak na Severní Koreu, aby se vrátila k mezinárodním jednáním o jaderném odzbrojení. Procesu se zúčastnili zástupci švédského velvyslanectví v Pchjongjangu, které reprezentuje americké zájmy v Severní Koreji. Washington nemá se Severní Koreou diplomatické styky.

Gomes vyučoval dva roky angličtinu v Jižní Koreji. Hranice Severní Koreje překročil podle předchozích informací severokorejských úřadů z Číny 25. ledna. Byl aktivní v protestantské církvi. Není jediný Američan, který byl souzen v KLDR za ilegální vstup do země. Loni severokorejský soud odsoudil ke 12 letům nucených prací americké novinářky Eunu Leeovou a Lauru Lingovou, které byly zadrženy v březnu na hranici Severní Koreje a Číny. Po intervenci někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona nakonec dostaly milost. V prosinci zadržely severokorejské úřady za ilegální vstup do země amerického misionáře Roberta Parka. V únoru byl propuštěn.