Brazílii zasáhly nejhorší záplavy za 40 let

Rio de Janeiro - Záchranáři v brazilském Riu de Janeiru prohledávají trosky a sesutou půdu po rozsáhlých záplavách. Pátrají po možných obětech, úřady jich zatím evidují 148. Nejhorší deště za posledních 40 let začaly v oblasti v pondělí a způsobily nejmíň 180 jednotlivých pohybů půdy. Nejvíc obětí si vybraly v chudinských slumech. Doprava ve městě se po úterním přerušení už vrátila k normálu. Meteorologové ale varují před dalšími srážkami.

Živelní pohroma zasáhla celkem sedm měst ve státě Rio de Janeiro včetně jeho stejnojmenné metropole. Po mohutných sesuvech půdy vyvolaných záplavami se pohřešují stovky lidí. Bez střechy nad hlavou zůstalo 11 tisíc lidí. Ze 148 obětí jich většina pochází z chudinských čtvrtí, kde záplavy strhly většinu chatrčí. Živel na mnoha místech strhal sloupy elektrického vedení, ulice zaplavily odpadky, které byly připraveny na svoz.

Meteorologové zaznamenali v úterý téměř 30 centimetrů srážek. Navíc ani předpověď na následující dny není příznivá, mělo by pršet i o víkendu.

Odborníci uvádí, že selhala především veřejná správa, která nedokázala obyvatele včas na přívalové srážky upozornit. I lidé žijící v nebezpečných oblastech podle nich nesou díl viny, ale je především na veřejné správě, aby vyškolila obyvatelstvo v tom, jak předcházet podobným tragédiím.