Somálští piráti unesli tureckou loď s 25 členy posádky

Mogadišo - Somálští piráti zajali tureckou loď s 25 členy posádky. Zároveň propustili tři menší indická plavidla, která byla unesena minulý týden. Oznámily to tiskové agentury. Piráti působí v oblasti Adenského zálivu navzdory přítomnosti vojenských plavidel několika zemí a podle pozorovatelů se s nadcházejícím obdobím klidnějšího počasí dá očekávat, že zvýší aktivitu.

Působení protipirátské mise plavidel Evropské unie, USA a Číny nutí námořní lupiče útočit na širém moři dále od somálských břehů. Indie minulý týden oznámila, že únosci drží v zajetí několik jejích lodí s více než 100 lidmi na palubě. Tři z nich byly podle dnešního prohlášení afrických námořních úřadů propuštěny.

Piráti vytvořili podél tři tisíce kilometrů dlouhého somálského pobřeží síť dobře vyzbrojených základen a vzhledem k faktickému bezvládí v Somálsku mají při útocích v Adenském zálivu a v západní části Indického oceánu takřka volnou ruku. Loni měli na svědomí více než polovinu ze všech 406 nahlášených pirátských útoků.