Člověk v tísni otevřel na zničeném Haiti dvě školy

Port-au-Prince - Společnost Člověk v tísni vybudovala šedesát kilometrů jihozápadně od haitského hlavního města Port-au-Prince dvě provizorní stanové školy pro zhruba 900 dětí. Další tři začnou fungovat v nejbližších dnech. Čtvrt roku po ničivém zemětřesení pomohly peníze českých dárců na ostrově desítkám tisíc lidí. Ti nyní mají pravidelný přístup k pitné vodě a přístřešky, které jim umožní překonat období dešťů.

Haitské ministerstvo školství obnovilo oficiální výuku v pondělí. „Děti se po téměř tříměsíčním volnu vrací do škol. Proto se v této fázi zaměřujeme spíše na alternativní výuku hrou a psychosociální podporu. Díky těmto aktivitám si žáci postupně zvykají na školní prostor, své učitele a denní rutinu,“ řekla koordinátorka Člověka v tísni Marie Skálová.

Alternativní výuka začala fungovat i v Ecole Nationale de Tapion.„Dostali jsme základní vybavení do školy a také velkou podporu v psychosociálních programech. Pokud by to bylo možné, rádi bychom školu vybavili také malou knihovnou pro žáky,“ řekla ředitelka zařízení Jean Francois Rose Mariette. „Díky této podpoře jsem našla směr, kterým se po zemětřesení vydat,“ dodala.

Škola dětem pomůže vypořádat se s traumaty

Vyškolení učitelé v rámci alternativní výuky také žákům pomohou vypořádat se s prožitým traumatem ze zemětřesení. Děti získaly i přístup k pravidelným obědům.

Výuku organizuje Člověk v tísni ve spolupráci s místními učiteli a řediteli škol. Zaplnit volný čas dětí jim pomáhají také dobrovolníci. K dispozici mají sportovní náčiní i hudební nástroje. V Petit Goave plánuje Člověk v tísni takto podporovat až dvacet zničených škol. V kampani navíc informuje děti a rodiče v okolí, že alternativní výuka začíná fungovat a žáci se mohou vrátit. „Do škol budeme dodávat další výukové materiály, připravovat kurzy a dál je podporovat tak, aby překonaly přechodné období,“ uvedla Skálová.

Tři měsíce pomoci Člověka v tísni na Haiti

  • V prvních týdnech po katastrofě využili více než šest milionů korun partneři Člověka v tísni - francouzská organizace ACTED a irský Concern na okamžitou humanitární pomoc. Díky penězům ze sbírky SOS Haiti získalo pravidelný přístup k pitné vodě v provizorních táborech v Port-au-Prince na jedenáct tisíc lidí. Více než tisíc lidí, kteří kvůli zemětřesení přišli o střechu nad hlavou, mohlo začít využívat rodinné stany. K dalším obětem se dostaly vysokoenergetické a na proteiny bohaté potraviny.
  • Deset dní po katastrofě odletěl na Haiti šestičlenný zdravotnický tým Člověka v tísni, který na místě působil téměř tři týdny. Dva lékaři se zapojili do práce v polní nemocnici v hlavním městě Haiti, kde ošetřovali především otevřené rány a zlomeniny. Další část zdravotnického týmu - lékařka a tři zdravotníci - poskytovali lékařskou pomoc v provizorních táborech v Port-au-Prince. Setkávali se zejména se špatně zahojenými ranami, infekcemi a dýchacími potížemi.
  • Peníze z Česka pomáhají financovat i veřejně prospěšné práce v hlavním městě. Zhruba sedm set lidí z nejpostiženějších oblastí Port-au-Prince se díky nim zapojilo do odklízení trosek v ulicích, stavby záchodů a sprch nebo zpevňování silnic. Denně si tak mohli vydělat pět dolarů.
  • V březnu začaly fungovat i dlouhodobější projekty, na kterých se společnost Člověk v tísni podílí. V provizorních táborech v Port-au-Prince a Petit Goave otevřelo své brány pět dětských center. Využívá je dohromady přes tisíc dětí ve věku od čtyř do čtrnácti let. Nabízí jim především smysluplné využití volného času, ale také psychologickou pomoc a možnost vyrovnat se s prožitými traumaty. V Port-au-Prince začalo fungovat i vzdělávací centrum pro teenagery. Mohou se zde účastnit například jazykových kurzů. V současnosti má 360 pravidelných studentů.
  • Zhruba 1 400 rodinám je za peníze ze sbírky SOS Haiti distribuován materiál na stavbu provizorních obydlí. Jedná se o velké nepromokavé plachty a materiál pro jednoduchou dřevěnou konstrukci. Pomohou jim překonat blížící se období dešťů. Lidé také dostanou kanystry na vodu a hygienické balíčky.
  • Díky štědrosti dárců mohla společnost Člověk v tísni začít ve spolupráci s partnery na Haiti pomáhat okamžitě po zemětřesení. Zapojí se také do dlouhodobější obnovy země. Na místě zůstane pravděpodobně dva až tři roky.

zdroj: Člověk v tísni