Z dětské filmové hvězdy prezidentem

Varšava - Lech Kaczyński se v polské politice angažoval téměř čtyři desetiletí. S bratrem Jaroslawem stál u zrodu opozičních hnutí i u prvních kroků demokratického Polska. Od roku 2005 stál v čele Polska jako prezident. Nebylo Poláka, který by neznal jméno Lech Kaczyński. V dětství se stal filmovou hvězdou, když se svým dvojčetem Jaroslawem ztvárnili hlavní role ve filmu Dva, kteří ukradli měsíc. Na obrazovky se ale vrátil v jiné roli. Už jako asistent na katedře pracovního práva na Gdaňské univerzitě se v 70. letech angažoval v opozičním hnutí ve Výboru na obranu dělníků. Stál u zrodu Solidarity a později se stal jedním z nejbližších spolupracovníků a poradců Lecha Walesy. V období pádu komunismu se účastnil rozhovorů u kulatého stolu.

Po revoluci zasedl nejprve v poslanecké lavici a později v čele Nejvyššího kontrolního úřadu. Tou dobou si už vybudoval pověst silného politika, zastávajícího konzervativní názory a tvrdě vystupujícího proti zločinu. 

Na post polského prezidenta kandidoval už v roce 1995, z klání ale odstoupil. Zlom nastal, když strana jeho bratra Jaroslawa Právo a spravedlnost zvítězila v parlamentních volbách. Sourozenecký tandem začal stoupat na žebříčku popularity a v říjnu 2005 Lech Kaczyński v souboji s Donaldem Tuskem získal prezidentský úřad. Jen o půl roku později jmenoval své dvojče předsedou vlády. 

Video Kdo byl Lech Kaczyński?
video

Kdo byl Lech Kaczyński?

Kdo byl Lech Kaczyński?

10.04.

Reportáž Pavla Šimka

Pestrá kariéra

Silný politik, prosazující konzervativní názory. Politický vězeň. Nekompromisní ministr spravedlnosti s přezdívkou šerif. Prezident.

V prezidentské funkci na mezinárodní scéně bojoval za polské zájmy, jak ve vztahu k Německu, tak k Rusku i Evropské unii. Na druhou stranu ale prosazoval polské angažmá i v řešení mezinárodních konfliktů - proti vůli většiny Poláků prodloužil účast polských vojáků v Iráku. Sourozenecká spolupráce skončila roku 2007, kdy Jaroslawa Kaczynského vystřídal v křesle předsedy vlády Donald Tusk. Konzervativní prezident s liberálním premiérem společnou řeč většinou nenašel.

Lech Kaczyński

se narodil 18. června 1949 ve Varšavě. Vystudoval práva na Varšavské univerzitě. Od prosince 2005 byl polským prezidentem.
- V 70. letech se angažoval v opozičním hnutí, mimo jiné ve Výboru na obranu dělníků (KOR). Byl přítomen vzniku Solidarity a v 80. letech se stal jedním z nejbližších spolupracovníků Lecha Walesy. Na sklonku komunistického režimu se zúčastnil rozhovorů u kulatého stolu.
- V letech 1989 až 1991 byl senátorem, v období 1991 až 1993 poslancem Sejmu. V roce 1991 působil jako poradce v kanceláři prezidenta Walesy, o rok později byl jmenován předsedou Nejvyššího kontrolního úřadu (NIK) a ve funkci působil tři roky. V roce 1995 kandidoval na prezidenta, předčasně však z klání odstoupil. Ve vládě Jerzyho Buzka byl ministrem spravedlnosti (2000 až 2001). Poté byl v období primátorem hlavního města Varšavy.
- Prezidentem republiky byl zvolen 23. října 2005 a funkci vykonával od 23. prosince téhož roku.
- V roce 1990 založil s bratrem Jaroslawem politickou stranu Dohoda středu (PC), což jim vyneslo obvinění ze štěpení Solidarity. V roce 2001 spoluzakládal stranu Právo a spravedlnost (PiS), v jejím čele stál do roku 2003. Členem strany byl do 3. června 2006, poté se stal čestným předsedou strany.
- Jeho manželka Maria s ním zemřela na palubě letadla. Měli dceru Martu a vnučku Ewu.

Dvojčata Lech a Jaroslaw Kaczyński
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24