Havanská policie zasáhla proti pochodu Dam v bílém

Havana - Kubánská policie v neděli zablokovala pravidelný týdenní pochod matek a manželek vězněných kubánských disidentů v Havaně a násilím je vykázala z místa demonstrace. Zahraničním novinářům to oznámila jedna z organizátorek pochodu „Dam v bílém“ Bertha Solerová.

Hnutí Damas de Blanco (Dámy v bílém) sdružuje matky a manželky 75 disidentů, kteří byli v roce 2003 zatčeni při velkém zátahu na oponenty komunistického režimu. Většina z nich je stále ve vězení, kam je soudy poslaly i na desítky let. Svůj název odvozují od bílých triček, která nosí; mívají na nich i portréty disidentů.

Dámy v bílém každou neděli navštěvují kostel Santa Rica v havanském předměstí Miramar, odkud po mši společně kráčejí ulicemi v protestu proti věznění svých blízkých. Uniformovaní i tajní policisté jim v tom tentokrát násilím zabránili za souhlasných výkřiků okolního davu.

Před incidentem byly podle Solerové ženy varovány, aby nepodnikaly žádné veřejné akce bez předchozího povolení. Ze 75 zatčených disidentů je stále za mřížemi 53, ostatní jsou v exilu nebo na svobodě pod policejní kontrolou.