Britská královna před květnovými volbami rozpustí parlament

Londýn - Britská královna Alžběta II. dnes oficiálně rozpustí parlament, aby mohly 6. května proběhnout volby. Minulý týden ji o to požádal premiér Gordon Brown. O křesla poslanců svedou největší boj vládnoucí labouristé s opozičními konzervativci. Ti byli u moci naposledy před 13 lety.

 

Výsledek voleb je nejotevřenější za posledních více než 20 let. Průzkumy favorizují opoziční konzervativce, ale ne takovým rozdílem, aby získali v Dolní sněmovně nadpoloviční většinu. Pokud zvítězí, vrátí se k vládě po 13 letech a jejich předák, třiačtyřicetiletý David Cameron, bude nejmladším premiérem za posledních 200 let. Když znovu vyhrají Brownovi labouristé, dosáhnou čtvrtého vítězství za sebou.

Konzervativci byli dosud považováni za favority, ale labouristé se na ně začali dotahovat. Podle tří výzkumů veřejného mínění zveřejněných v nedělních listech se drží nejvýše osm procentních bodů za konzervativci.

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Investoři se obávají, že patový výsledek zpomalí akceschopnost parlamentu a nová vláda bude jen obtížně zmenšovat rekordní britský schodek veřejných financí.