Vláda v Kyrgyzstánu se chystá dopadnout prezidenta

Biškek - Proti svrženému prezidentovi Kyrgyzstánu Kurmanbeku Bakijevovi se připravuje zvláštní operace, prohlásil dnes místopředseda tamní přechodné vlády. Její předsedkyně ale později oznámila, že dala Bakijevovi nabídku, která ho prý přiměje opustit zemi. Bakijev se skrývá mimo hlavní město. Varoval, že pokud se ho bude snažit nová vláda dopadnout, skončí to krveprolitím.

„Každý ho vyzývá, aby nechal kyrgyzský lid na pokoji a aby si našel místo někde mimo Kyrgyzstán,“ řekla prozatímní premiérka Roza Otunbajevová novinářům po setkání se zvláštním vyslancem Evropské unie Pierrem Morelem, který přiletěl do Biškeku zjistit současnou situaci. „Bakijev si určitě položil otázku: 'Co za to dostanu?'“ řekla dále prozatímní šéfka kyrgyzské vlády. „Na odpovědi právě nyní do jisté míry pracujeme,“ podotkla.

původně přitom vláda připravovala zvláštní operaci, která měla vést k dopadení Bakijeva. Vláda ho chce postavit před soud za smrt lidí, kteří zahynuli během násilného převratu minulý týden.

Bakijev před zásahem proti němu varoval: „Jen ať si zkusí se mě zmocnit, jen ať si zkusí mě zabít. Věřím, že to povede k tak velkému krveprolití, které nikdo nebude moci ospravedlnit.“ 

Nová vláda, která převzala moc v zemi po dni krvavých nepokojů 7. dubna, několikrát vyzvala prezidenta Bakijeva, aby rezignoval, ten ale uprchl na jih země a odmítá se úřadu vzdát. Prozatímní vláda vedená Rozou Otunbajevovou jej obvinila z toho, že chce vyvolat občanskou válku.