Na Sinajské poušti konečně zapršelo - po 14 letech

Káhira - Kousek Sinajské pouště se konečně rozkvetl a zazelenal. Letos v lednu totiž přišel, po neuvěřitelných čtrnácti letech sucha, dlouho očekávaný déšť. Největší radost z toho mají egyptští beduíni, kteří mohou začít pomýšlet na čerstvou úrodu. „Hráz jsme postavili před sedmnácti lety. Před sto lety tady jedna podobná byla, ale povodeň ji vzala. Zaplatili jsme si proto pronájem buldozeru, zvýšili jsme ji a zesílili. Díky bohu letos povodni odolala,“ podotkl beduín z vádí El Hamejte Radi abú Aúda.

Celých čtrnáct let byla nádrž prázdná a suchá. Nomádští beduíni uvítali lednové průtrže mračen jako boží dar. „Alláh z nebe posílá déšť. Ten teče po horách a působí povodně, které se dostávají do údolí. Tady jsme vodu neviděli hodně dlouho, celých čtrnáct let,“ vyjádřil se Radi abú Aúda. 

Podle beduína ale voda do měsíce zase zmizí

Video Reportáž Ivany Bělouškové
video

Reportáž Ivany Bělouškové

Sotva se na obloze objevily první mraky, začal abú Aúda s rodinou plánovat, co kde poroste. Voda z hor vytvořila v písku několik jezírek a pomalu se vsakuje do půdy. Vyprahlá poušť vykvetla. „Zatím vodu z nádrže klidně a bez následků pijeme, nebude to ale na dlouho. Do měsíce bude pryč. Už ale začínáme s oráním a setím. Budeme tu mít obilí, melouny a cukety, abychom měli co jíst,“ řekl beduín.

Beduíni žijí v úzkém sepětí s přírodou a o pomoc prosí Alláha. Primitivní pluh rozrývá na kámen ztvrdlou půdu. Podle Radi abú Aúda si kořínky melounů najdou vodu samy. „Když pomalu prosakuje níž, kořeny jdou za ní. A když jsou voda i kořeny v metrové hloubce, jsou melouny připravené ke sklizni. Váží pak okolo patnácti kilo. Celé to trvá tak dva a půl měsíce,“ dodal.

Při lednových bouřích a povodních zde zahynulo 10 lidí

Rodina abú Aúda žije na tomto místě v poušti větší část roku. Jako správní kočovníci se ale stěhují za vodou. Změny klimatu jim ovšem moc možností nedávají. Na Sinajském poloostrově bylo v posledních čtrnácti letech katastrofální sucho. Nomádi stěží přežili. Na jihu Sinajské pouště letos v lednu zahynulo při třídenních bouřích a povodních deset lidí. Voda brala domy a zabíjela také dobytek. Beduínům na kousku půdy chráněném hrází ale přinesla užitek. Jejich vádí se naplnilo vodou a novou nadějí na obživu.

Egypt
Egypt
Více fotek
  • Egypt autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1379/137895.jpg
  • Sucho v Egyptě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1568/156716.jpg