Demjanjuk popřel u soudu ústy advokáta podíl na vraždách Židů

Mnichov – U německého soudu dnes bývalý nacistický dozorce John Demjanjuk ústy svého obhájce odmítl obvinění, že se podílel na vraždách 28 tisíc Židů v koncentračním táboře Sobibor. Žalobu označil obviněný za nesprávnou, podle něj nese odpovědnost za nacistické zločiny Německo.

„Ke konci mého života byla proti mně vznesena nesprávná žaloba,“ četl u soudu obhájce Ulrich Busch z prohlášení podepsaného Demjanjukem. „Jsem vděčný lidem, kteří mi v mé bezvýchodné situaci pomáhají, abych přečkal proces, který pociťuji jako mučení,“ dodal. 

Demjanjuk svou vinu v prohlášení odmítá, prý byl násilně zavlečen do Německa, kde se stal otrockou pracovní silou. Přežil prý jen z boží vůle. Proto prý nese odpovědnost za nacistické zločiny samo Německo. „Tisíce lidí byly násilím a hrozbami smrtí přinuceny ke spolupráci v perverzních masových vyhlazovacích táborech a stovky z nich, které se vzepřely, byly zabity,“ uvedl v prohlášení. 

Žaloba Demjanjuka viní z toho, že se v Sobiboru v roce 1943 podílel na povraždění 27 900 Židů. Ve zřejmě posledním velkém procesu s předpokládaným pachatelem nacistických zločinů vystupuje 40 příbuzných obětí jako vedlejší žalobci. Rozsudek nad Demjanjukem by měl mnichovský zemský soud podle původních předpokladů vynést v květnu. Obžalovanému hrozí až 15 let vězení.