Američané začínají schvalovat smlouvu, kterou podepsali v Praze

Washington - V Americe se začíná probírat pražská smlouva o omezování jaderných zbraní. Dnes ji posoudí zahraniční výbor Senátu. Smlouvu podepsali v Praze Barack Obama a Dmitrij Medvěděv a počítá s tím, že se jaderný arzenál obou zemí sníží během příštích sedmi let o třetinu. Americký Senát smlouvu schválí ale zřejmě až na přelomu letošního a příštího roku.

Administrativě Baracka Obamy by se novou smlouvu START v Senátu mělo podařit prosadit, a to i pomocí hlasů opozičních republikánů. "I když jsem byl v minulosti několikrát překvapen, neumím si představit, že by republikáni na tohle řekli ne,“ tvrdí šéf demokratických senátorů Harry Reid.

Smlouva o jaderném odzbrojování by se podle senátora mohla na stůl celého senátu dostat nejdřív v květnu, a to kvůli řadě sporů mezi demokraty a republikány. Další zdržení přinesou listopadové volby, ve kterých se třetina Senátu obmění.

Video Pražská smlouva jde do amerického Senátu
video

Pražská smlouva jde do amerického Senátu

Dokument musí ratifikovat také ještě ruská Duma. Odborníci o dokumentu mluví jako o významném kroku na cestě ke sbližování Ruska a Spojených států. Nejvyšší představitelé obou států souhlasí. “ Výsledkem je dokument, který dodržuje rovnováhu Spojených států a Ruska. Důležité je, že není nikdo, kdo by vyhrál,“ prohlásil v Praze při podpisu ruský prezident Dimitrij Medveděv.

Smlouva o snižování jaderného arsenálu není jediným dokumentem, který dbá na jadernou bezpečnost. Zástupci 47 zemí světa se v úterý na summitu ve Washingtonu zavázali do čtyř let zajistit všechny nebezpečné jaderné materiály tak, aby se nemohly dostat do rukou teroristů.

Smlouva mezi USA a Ruskem o snížení jaderného arzenálu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24