NASA chce na oběžnou dráhu poslat robonauta

Washington - Ještě letos hodlá NASA vyslat na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) prvního robota vnějškově podobného člověku. Takzvaní robonauti by se tam měli stát stálými obyvateli a časem by mohli při některých úkonech uvnitř i vně stanice nahradit lidi. Robonaut 2 neboli R2 je výsledkem spolupráce NASA a automobilového koncernu General Motors. Robot o hmotnosti kolem 136 kilogramů sestává z hlavy, trupu a dvou rukou. Podle NASA bude schopen pracovat vedle lidí, ať už na oběžné dráze, nebo v továrnách GM na Zemi.

Na oběžnou dráhu má prvního robonauta dopravit raketoplán Discovery jako součást mise plánované na září. Na palubě ISS budou technici nejdřív pozorovat, jak R2 funguje ve stavu beztíže. Robonautovi zpočátku budou svěřeny některé práce v laboratoři Destiny.

Pozdější vylepšení a úpravy by měly robotům umožnit mnohem více svobody pohybu uvnitř ISS i mimo ni. Projekt je příkladem příslibu, s nímž mohou být spojovány budoucí generace robotů jak ve vesmíru, tak na Zemi, prohlásil ředitel úřadu pro integraci výzkumných systémů při NASA John Olson. Podle něj robonauti nemají být „náhradou za lidi, ale společníky, kteří mohou vykonávat klíčové podpůrné úkoly“.


Obratný robonaut jako člověk nejen vypadá - měl by umět provádět i obdobné manuální práce. Díky pažím a rukám, které se podobají lidským, je schopen používat stejné náčiní jako členové posádky ISS. V budoucnu by měla největší přednost humanoidních robotů spočívat v jejich schopnosti asistovat lidem při výstupech do volného prostoru a při úkolech, které jsou pro lidi příliš náročné nebo riskantní. Roboti by při takových akcích mohli astronauty údajně i zcela zastoupit.

Prototyp R2 se nyní podrobuje rozsáhlému testování v rámci přípravy na svůj let. Při zkouškách je vystaven vibracím, radiaci i vakuu. Poznatků chce využít i spolupracující automobilka General Motors, která hodlá vyzkoušené technologie v budoucnu použít v bezpečnostních systémech svých aut i ve svých montážních halách.

Robonaut 2
Robonaut 2