Datum pohřbu Kaczyńského se měnit nebude, rodina si to nepřeje

Varšava – Mrak popela ze sopky na Islandu zastavil leteckou dopravu nad Evropou, objevily se spekulace, že by to mohlo vést k odložení nedělního pohřbu tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky Marie, na který se chystají státníci z celého světa. Rodina zemřelého prezidenta ale následně oznámila, že datum pohřbu se měnit nebude.

„Nevím, co se může stát, příslušné úřady situaci neustále sledují. Pokud nebudou moci v Krakově přistávat zahraniční hosté a nebude tam možné převézt těla prezidentského páru, může to ovlivnit průběh naplánovaných smutečních obřadů,“ prohlásil v polském rozhlasu Jacek Sasin z prezidentské kanceláře. Později k případnému odložení nedělního pohřbu dodal: „Momentálně o takovém scénáři nemluvíme. Odložení by bylo absolutně krajním řešením.“ Rodina polského prezidenta pak jakoukoli změnu data pohřbu zamítla.

S Lechem Kaczyńským a jeho manželkou Marií se mají v neděli při smutečním aktu v Krakově rozloučit desítky představitelů z různých koutů světa. Dorazit by měl i americký prezident Barack Obama nebo ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Česko má podle dosavadních plánů reprezentovat prezident Václav Klaus. 

Video Vstup Miroslava Karase
video

Vstup Miroslava Karase

Zatím nikdo účast neodřekl

Kvůli sopečnému popelu ale zůstala na evropských letištích stát čtvrtina letadel. Podle polského úřadu pro leteckou navigaci dnes ráno až do odvolání byla uzavřena také velká část polského vzdušného prostoru. Uzavřené je i letiště v Krakově, kde se má v neděli konat pohřeb.

Evropská kontrola letového provozu varuje, že komplikace mohou trvat další dva dny. Bílý dům zatím prohlásil, že s odletem prezidenta Obamy do Polska stále počítá. I polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski řekl, že zatím nikdo účast na smutečním obřadu neodřekl. Podotkl ale, že se všechno může změnit. „Uděláme jakékoli rozhodnutí, protože jde o bezpečnost,“ řekl Sikorski. Dodal, že účast zatím přislíbilo více než sto delegací.