Biskup Williamson dostal za popírání holocaustu pokutu

Řezno – Britský katolický biskup Richard Williamson byl dnes v Řeznu odsouzen k pokutě 10 000 eur (asi 250 000 korun) kvůli popírání rozsahu holocaustu. Biskup prostřednictvím svého advokáta přiznal, že názory popírající holocaust skutečně vyslovil, ale že nechtěl, aby jeho slova zazněla v Německu, kde je popírání holocaustu zakázáno. Williamsonovi hrozila buď pokuta, nebo trest vězení až do pěti let.

Sedmdesátiletý biskup se procesu osobně neúčastnil. Jeho právník Matthias Lossmann soudu vysvětlil, že mu to zakázalo jeho společenství, Kněžské bratrstvo svatého Pia X. „Williamson by byl rád přišel, ale bratrstvo mu poradilo, aby nechodil, otevřeně řečeno, zakázalo mu to,“ řekl advokát.

Soud dal k nahlédnutí interview, které biskup 21. ledna 2009 poskytl švédské televizi a v němž zpochybnil některé aspekty holocaustu. „Myslím, že plynové komory neexistovaly… Domnívám se, že v nacistických koncentračních táborech zahynulo 200 000 až 300 000 Židů… Nemyslím si, že v plynu zahynulo šest milionů Židů,“ řekl biskup v interview.

Video Studio ČT24: Soud s popíračem holocaustu
video

Studio ČT24: Soud s popíračem holocaustu

Jeho právník dnes přiznal, že biskupova slova byla nepřijatelná, ale že k tomu, aby za ně mohl být souzen, je třeba především zjistit, zda zodpovídá za to, že jeho prohlášení bylo šířeno v Německu.

Williamson podle právníka řekl, že si je vědom toho, že je v Německu zakázáno zpochybňovat existenci holokaustu, ale že jej švédští novináři ujistili, že interview bude vysíláno jen ve Švédsku. Ve výňatku z interview, který soud dal k nahlédnutí, biskup varoval novináře slovy: „Pozor, to je proti zákonu v Německu.“

„Kdybych nebyl přesvědčen, že interview bude vysílat jen švédská televize, nikdy bych s jeho poskytnutím nesouhlasil,“ tlumočil právník Williamsova slova soudu.

Interview britského biskupa pro švédskou televizi, které citoval německý tisk, bylo odvysíláno zrovna v době, kdy Vatikán zrušil exkomunikaci Williamsona a dalších tří biskupů z bratrstva Pia X. To vyvolalo bouři nevole především v Německu. Kancléřka Angela Merkelová sama otevřeně vyzvala papeže, aby biskupa odsoudil.

Benedikt XVI. pak vyjádřil svou „plnou a nespornou“ solidaritu se Židy a popírání holocaustu odsoudil.