Írán navrhuje nezávislý orgán pro dohled nad jaderným odzbrojením

Teherán – Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes navrhl vytvoření nezávislého mezinárodního orgánu, který by měl pravomoci pro plánování a dohled nad jaderným odzbrojením. V úvodním projevu na mezinárodní konferenci o jaderném odzbrojení a nešíření jaderných zbraní, která se o tomto víkendu koná v Teheránu, Ahmadínežád dále řekl, že „státy, které mají jaderné zbraně a použily je nebo jejich použitím hrozí, by měly být vyloučeny z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).“ Konkrétně jmenoval Spojené státy.

Duchovní íránský vůdce Alí Chameneí v poselství adresovaném konferenci zdůraznil, že islám jaderné zbraně zakazuje. Jediný jaderný zločinec na světě jsou podle něho Spojené státy, které naopak Írán obviňují ze snahy jaderné zbraně získat.

Za vše prý může americká vláda

„Pouze americká vláda se dopustila jaderného zločinu. Jediný jaderný zločinec na světě klame, když sám sebe označuje za odpůrce šíření jaderných zbraní, ačkoliv zatím nepodnikl v této oblasti žádné seriózní kroky,“ tvrdil Chameneí.

Spojené státy a další západní země podezírají Írán, že vyvíjí program výroby jaderných zbraní. Teherán to popírá a tvrdí, že jeho program má pouze mírové účely. Brání se však inspekcím MAAE a víceméně odmítá návrhy na obohacování uranu v zahraničí. Hrozí mu také další mezinárodní sankce.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramín Mémanparast dnes na okraj konference potvrdil, že jeho země přes hrozby Západu nehodlá změnit svůj jaderný program, který je podle něj mírový a „nezvratný“. Zdůraznil, že Írán je přitom stále připraven přistoupit na dohodu ohledně podmínek zpracování obohaceného uranu.

Mahmúd Ahmadínežád a Alí Šamí
Mahmúd Ahmadínežád a Alí Šamí
Více fotek
  • Mahmúd Ahmadínežád a Alí Šamí autor: Vahid Salemi, zdroj: ČTk http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1584/158311.jpg
  • Alí Chameneí autor: ČT24, zdroj: EBU http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1301/130092.jpg