Německo se krátce otevřelo letadlům, většina Evropy bude létat v pondělí

Praha/Londýn - Kolaps evropského a transatlantického letového provozu způsobený vulkanickým prachem z islandské sopky pokračoval i dnes. Vzdušný prostor nad Českou republikou zůstane uzavřený minimálně do pondělních 12:00. Do pondělí se nebude létat také do Belgie, Dánska, Estonska, Finska, Francie, severní Itálie, Lotyšska, Maďarska, Rakouska, Rumunska, Švédska, do odvolání také na Slovensko. Velká Británie prodloužila výluku až do pondělního večera. Naopak dnes dočasně otevřelo část svého vzdušného prostoru Německo včetně letišť ve Frankfurtu a Berlíně. Provoz má být opět ukončen ke 20. hodině. Španělský ministr pro evropské záležitosti po večerním jednání řekl, že v pondělí by měla být pro letecký provoz otevřena nejméně polovina Evropy.

Německo částečně obnovilo provoz na několika nejdůležitějších letištích v kontinentální Evropě – například ve Frankfurtu a obou berlínských aeroportech. Svůj vzdušný prostor otevřelo také Polsko, Litva a Slovinsko. Nizozemská KLM zase večer provedla několik nákladních letů, vzdušný prostor nad zemí se ale má oficiálně otevřít až v pondělí. Státy k tomu povzbudily výsledky zkušebních letů, které provedly německé, nizozemské i další letecké společnosti. Některé další země sice svůj letecký prostor otevřely, ale pouze pro přelety ve vysokých výškách nad úrovní mraku nebezpečného sopečného popela.

Létání v nízkých letových hladinách a přelety ráno povolilo Švýcarsko, lety v běžných výškách ale budou možné až v pondělí odpoledne. Národní dopravce Swiss zrušil veškeré spoje až do pondělního večera.

Video Telefonát Štěpánky Martanové
video

Telefonát Štěpánky Martanové

Telefonát Štěpánky Martanové

Z 10, 18.4.2010

Nebe nad velkou částí Evropy zůstává uzavřené

Nový týden může přivát nový mrak

Severozápadní vítr, který bude příští týden vát na Česko, může přinést další mrak sopečného popela. Upozornil na to Český hydrometeorologický úřad. Záleží především na tom, jak aktivní nadále bude islandská sopka Eyjafjallajökull. Popel a prach z vulkánu zřejmě bude postupně padat do nižších vrstev atmosféry. Prach samotný ovšem nemá tvar běžného mraku a není vidět okem. Je to rozptýlené nad celou Evropou, uvedl Tomáš Mejstřík z ČHMÚ.

Letiště Praha ruší další stovky letů

O uzavření vzdušného prostoru nad ČR rozhodl řídící štáb. Podle mluvčí Letiště Praha Michaely Lagronové bylo pro dnešek zrušeno 192 příletů a 199 odletů, pro pondělní dopoledne 80 odletů a 90 příletů. Letiště ale pro zájemce nabízí alespoň exkurze. Podívat se mohou nejenom na letadla, ale i na speciální techniku. Kromě dopravních letadel ale dál nelétají ani vrtulníky záchranné služby. I pro ně platí uzávěra do pondělních 12:00.

Během neděle bylo uzavřeno také sedmnáct letišť v severním Španělsku. Odpoledne ale byla uzavírka zrušena. Omezení se tak z evropských států zatím vůbec nedotkla pouze Řecka, Portugalska, Ruska a Turecka.

Podle meteorologických předpovědí může uzavírka trvat i nadále, protože se zřejmě nebude mrak popela a prachu příliš pohybovat.

KLM a Lufthansa uskutečnily testovací lety

Německá Lufthansa a nizozemská KLM v sobotu uskutečnily první úspěšné zkušební lety. Další testy vykonaly dnes i další dopravci. „Nezjistili jsme nic neobvyklého, žádné mimořádnosti, což naznačuje, že je atmosféra čistá a létání bezpečné,“ uvedla mluvčí KLM. Podobný výsledek oznámila i Lufthansa. „Stroje letěly z Mnichova do Frankfurtu, prověřujeme je, zatím nevíme o jakémkoli poškození čelních skel kokpitů, trupů nebo motorů,“ sdělil mluvčí společnosti Klaus Walter.

Asociace nizozemských pilotů (VNV) na základě výsledků testů vyzvala k obnovení leteckého provozu nad Evropou. „Koncentrace sopečných částic ve vzduchu je se vší pravděpodobností tak malá, že nepředstavuje žádné nebezpečí pro leteckou dopravu,“ uvedl předseda VNV Evert van Zwol.

Dopravci jsou nespokojení, politici jednají

Úřady navzdory výsledkům testů vesměs prodloužily výluku letecké dopravy nad Evropou. Dopravce a jejich zaměstnance to příliš nepotěšilo. „Chceme, aby otevřeli alespoň některé trasy a přestali paralizovat celou západní Evropu! Koncentrace popela není všude stejná,“ řekl ředitel KLM Peter Hartman.

Meteorologové však považují situaci nad Evropou za nestabilní a proměnlivou vzhledem k měnící se síle a směru větrů. „To, že zrovna našli čisté místo, neznamená, že popel ve vzduchu není,“ prohlásil mluvčí britského meteorologického úřadu.

Španělský ministr pro evropské záležitosti, který zastupuje předsednictví Rady Evropské unie, dnes večer oznámil, že během pondělí se uskuteční celá polovina naplánovaných letů. V dalších dnech by se měla situace dále zlepšovat. Britský ministr dopravy zase uvedl, že v pondělí bude spolu s kolegy z EU hledat možnosti, jak obnovit lety, i kdyby sopečný popel ve vzduchu zůstal.

Popel a prach ze sopečného mraku nemohou vážněji ohrozit zdraví lidí. Upozornila na to Světová zdravotnická organizace (WHO). Pokud se ve vysoké koncentraci dostane do nižších vrstev atmosféry, mohou mít problém lidé s chronickými dýchacími potížemi jako astma, rozedma plic či bronchitida. Zatím však nic nehrozí ani jim. Mrak přitom obsahuje různě velké a různě škodlivé částice. „Malé částice o velikosti do deseti mikronů jsou nebezpečnější, jelikož mohou pronikat hlouběji do plic,“ řekla ředitelka oddělení pro veřejné zdraví a životní prostředí při WHO Maria Neiraová.

Mnoho lidí uvázlo v Asii, shánějí letenky do Říma

Evropští turisté včetně 40 tisíc Čechů, kteří byli v době uzavření vzdušného prostoru na jiném kontinentu, se marně snaží dostat domů. Nejsnazším způsobem je let na některé z otevřených letišť v jižní Evropě a následná cesta vlakem domů. Jenomže lístky do míst jako Řím, Athény nebo Madrid jsou zcela vyprodané.

„Zatím se nám nepodařilo sehnat jediný let do Evropy,“ řekl dvaapadesátiletý Dirk Maertens, který bivakuje na mezinárodním letišti v Bangkoku společně s manželkou a šestnáctiletým synem. Maertensovi v sobotu spali na umělohmotných letištních sedačkách, protože jejich let domů do Belgie byl zrušen. Doufají, že se brzy uvolní místa v některém z dávno vyprodaných letů společnosti Thai Airways do Říma.

Ztráty mají aerolinky i pošta

Oblak popela, který se nad starým kontinentem rozprostírá od Británie až po Ukrajinu, v sobotu umožnil uskutečnit odhadem jen 5000 z obvyklých 22 tisíc letů, uvedl evropský úřad pro bezpečnost v letecké dopravě, reprezentující 38 zemí. Za dva dny, kdy letadla stojí na ploše, přicházejí letecké společnosti i jednotlivá letiště o desítky milionů korun.

Velké aerolinky a částečně i cestovní kanceláře nabízejí cestujícím návrat peníze za letenky nebo ubytování zdarma. Zákon jim to ale v případě živelní katastrofy neukládá. U menších společností nebo nízkonákladových leteckých společností tak veškeré výdaje cestujících propadly.

Problémy má také Česká pošta. Kvůli letecké výluce nevypravila do zahraničí na pět tun dopisů, přes 1 400 balíků a více než 4 000 zásilek typu EMS.

ČD budou posilovat vlaky až do středy

Kvůli sopečné krizi lidé častěji jezdí dálkovými mezistátními vlaky. Ty, které jsou povinně místenkové, jsou vesměs vyprodané. „Cestující musejí počítat s tím, že si lístek musí zamluvit dopředu,“ upozornil mluvčí Švýcarských spolkových drah Christian Ginsig.

České dráhy od pátku posilují své spoje do míst, kde jsou velká letiště – Vídně, Berlína, Mnichova a Moskvy. Jezdí se ale i do Norska nebo Španělska. Noční spoje budou posílené až do středy, oznámily České dráhy. Denní vlaky budou mít posilové vagony nejméně do pondělí. „Stále registrujeme zvýšený zájem. V Praze na hlavním nádraží je otevřeno všech deset pokladen, fronta podle posledních informací dosahuje do haly,“ uvedla mluvčí ČD Radka Pistoriusová.