Počet obětí zemětřesení v Číně se vyšplhal k 1700

Peking - Počet obětí zemětřesení v západočínské provincii Čching-chaj se vyšplhal skoro na 1700. Až teď totiž úřady započítaly stovky těl, které příbuzní přenesli do buddhistických chrámů kvůli tradičním pohřbům. 256 lidí je navíc stále pohřešováno, téměř 12 tisíc lidí utrpělo zranění. Do nejvíc postižené oblasti proudí humanitární pomoc, lidé bez domova jsou stále ale v kritické situaci. Oblast dnes navštívil i čínský prezident Chu Ťin-tchao. Cílem jeho cesty je především urychlit distribuci pomoci postiženým lidem.

Prezident Chu si za přísných bezpečnostních opatření prohlédl zničená místa a setkal se i s obyvateli na předměstí odlehlého města Ťie-ku, zavítal rovněž do nemocnice. Chystá se ještě navštívit uprchlický tábor, jenž vyrostl na prašné dostihové dráze. Kvůli zemětřesení přerušil prezident svou cestu po zemích Jižní Ameriky.

V provincii Čching-chaj se dnes záchranářům podařilo z trosek vyprostit 68letého muže, jenž pod nimi zůstal uvězněn 100 hodin. Jeho stav je zřejmě stabilní, nicméně byl převezen do nemocnice. V provincii se v důsledku středečních otřesů zřítilo 15 tisíc budov a na 100 tisíc osob se ocitlo bez přístřeší. Oblast obývají převážně Tibeťané, proto se řada tibetských studentů z regionálních měst vydala do nemocnic, aby tlumočila hospitalizovaným, kteří se nedokážou s čínskými doktory domluvit.

Dalajlama požádal Peking o povolení navštívit oblast

Z provincie Čching-chaj pochází i tibetský duchovní vůdce dalajlama, který už v sobotu požádal Peking o povolení navštívit oblast, aby mohl poskytnout modlitby a útěchu postiženým. Podle agentur je ale nepravděpodobné, že by tibetský duchovní vůdce povolení dostal. O stejné povolení už totiž neúspěšně usiloval v předloňském roce, kdy katastrofální zemětřesení postihlo provincii S'-čchuan.

Do oblasti již byly dodány instantní potraviny, pitná voda, stany i pokrývky, další karavana stovek nákladních automobilů je na cestě. Chybí zejména provizorní přístřeší kvůli klimatickým podmínkám, jelikož oblast leží v nadmořské výšce 4000 metrů. Okamžitá rekonstrukce je naprosto naléhavá, jelikož teploty v noci klesají pod bod mrazu a neustále vanou silné větry. Postižení nemají finanční prostředky na nové domy, přitom ale potřebují, aby odolaly případným dalším zemětřesením.

Zemětřesení v Číně
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24