Papež se na Maltě modlil s oběťmi sexuálního zneužívání

Valletta - Papež Benedikt XVI. dnes na Maltě přijal skupinu tamních obětí sexuálního zneužívání kněžími. Vyjádřil přitom lítost nad bolestí, kterou muži i jejich rodiny utrpěli, a slíbil jim, že církev se vynasnaží přinést obětem spravedlnost a také ochranu pro mladé lidi v budoucnu. Oznámily to agentury AP a Reuters s odvoláním na vatikánské zdroje. Papež skupinu přijal na apoštolské nunciatuře v Rabatu nedaleko hlavního města Valletty, kde se s nimi také modlil.

Maltský arcibiskup Paul Cremona, který zahajoval dnešní papežskou mši pod širým nebem předcházející schůzce na nunciatuře, prohlásil, že církev musí uznat „chyby a hříchy“ svých členů. „Nemůžeme se jen držet modelu církve, na jaký jsme byli zvyklí po desetiletí,“ řekl. Přímo se sice o skandálu nezmínil, avšak zdůraznil, že „církev musí být dostatečně pokorná, aby omyly a hříchy svých členů uznala“. Ani Benedikt se při mši přímo tohoto ožehavého tématu nedotkl. Pouze Malťany vyzval, aby se přimkli ke své víře navzdory pokušení moderní společnosti. „Mnohé hlasy se nás snaží přesvědčit, abychom ignorovali svou víru v Boha a jeho církev,“ poznamenal. 

Od roku 1999 maltská kurie obdržela 45 oznámení o pedofilii, z nichž 28 bylo uznáno jako podložených. Sám Benedikt byl obviňován, že byl součástí systematického zatajování případů pedofilních kněží.