Evropa už pátý den bez letadel, v ČR se otevřel vzdušný prostor

Praha/Brusel - Vulkanický prach z islandské sopky již pátým dnem paralyzuje letecký prostor nad většinou Evropy. Některá evropská letiště se nicméně pokoušejí částečně obnovit provoz. Ve dvou desítkách zemí nelétají ani osobní ani nákladní letadla. Létá se i na jihu Evropy nebo v Rusku. Od rána otevřelo svůj prostor Rakousko, v poledne se přidalo Maďarsko a odpoledne i Slovensko. Řízení letového provozu ve 12:00 znovu otevřelo český vzdušný prostor pro velká dopravní letadla. Provoz byl obnoven i na všech mezinárodních letištích včetně pražské Ruzyně. Členské státy Evropské unie budou moci finančně pomoci aerolinkám, které se dostaly do potíží.

O krizi jednali ministři dopravy EU

Starosti o zavřené evropské nebe se přenesly z letišť do Bruselu. Evropská unie svolala na dnešní odpoledne mimořádnou videokonferenci ministrů dopravy. Politici se na ní shodli, že je nutné zmírnit omezení dosud uplatňovaná kvůli sopečnému mraku.

Video Události, komentáře o zavřeném evropském nebi
video

Události, komentáře o zavřeném evropském nebi

Události, komentáře o zavřeném evropském nebi

UK - 19.04.10

V ČR se otevřel vzdušný prostor

Brífink ministerstva dopravy

Kontinent se rozdělí na tři zóny. Let bude zakázán pouze v té první s vysokou koncentrací sopečných částic. V druhé zóně s nižší koncentrací budou muset případnou uzavírku zvážit jednotlivé státy, ve třetí zóně se potom bude moci létat bez omezení, rozhodli ministři. Podle eurokomisaře pro dopravu Siima Kallase tak bude zaručena dostatečná bezpečnost cestujících a posádek a zároveň bude létání méně omezováno.

Letecké společnosti dnes vyjádřily nespokojenost s řešením krize vládami jednotlivých zemí a žádají od nich rozhodnutí zakládající se na „skutečné situaci“ a otevření jistých koridorů, sdělilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Aerolinky několika zemí již v minulých dnech úspěšně provedly zkušební lety strojů různých typů pouze s posádkami.

Frustrace leteckých společností je obrovská. Ty velké již o víkendu testovaly oblohu opakovanými zkušebními lety a zpochybňují rozsah zákazů. „Máme tu modré nebe a zářící slunce, výsledky testovacích letů nákladní i osobní přepravy navíc dokázaly, že nebyla jediná známka popílku v motorech, poškozených plášťů nebo trysek. Politici by to konečně měli vzít v úvahu,“ stěžoval si Klaus Walter, mluvčí Lufthansy.

V Česku se od 12:00 otevřel vzdušný prostor pro velká dopravní letadla

Řízení letového provozu (ŘLP) dnes ve 12:00 po třech dnech znovu otevřelo celý český vzdušný prostor pro velká dopravní letadla. Provoz byl obnoven i na všech mezinárodních letištích a na pražské Ruzyni. První spoj zamířil do egyptské Hurghady. Otevření vzdušného prostoru je ale zatím pouze dočasné. O dalším vývoji rozhodne krizový štáb podle počasí po dvou dnech provozu.

Během dne se na Ruzyni očekává přílet 34 letadel, naplánováno je také 62 odletů. Vedle tuzemských dopravců Českých aerolinií a Travel Service odbavuje pražské letiště také spoje ruského Aeroflotu, tureckých Turkish Airlines a irské nízkonákladové společnosti Ryanair. V úterý by již měl provoz na aeroportu dosáhnout dvou třetin běžné úrovně.

Brněnské letiště je sice otevřeno, ale zatím na něm nepřistálo žádné letadlo. Spoj z Moskvy, který měl přiletět ve dvě odpoledne, má mnohahodinové zpoždění. Brněnské letiště ale neví, co se děje, ruští dispečeři mu to neoznámili. V odbavovací hale zároveň čekají cestující na zpáteční let, který se také zpožďuje. Další lety z Brna byly pro dnešek zrušeny nebo odsunuty do pozdních večerních hodin.

Linka z Karlových Varů do Moskvy dnes nepoletí ani poté, co byl vzdušný prostor otevřen. Zrušené odlety do Moskvy a Petrohradu tak zkomplikovaly život i tisícům turistů. Část cestujících, kteří dosud čekali na obnovení leteckých linek z Karlových Varů do Ruska, se rozhodla odjet vlakem. Ostatní musí čekat ve frontách na cizinecké policii na prodloužení svého víza. „Cizincům, kteří předloží letenku, bude policie udělovat víza za účelem strpění pobytu, a to v délce 20 až 30 dnů,“ sdělila mluvčí Pavla Lohrová.

V ČR byl od půlnoci vzdušný prostor otevřen ve výšce nad 7,5 kilometru pro přelety letounů na dálkových linkách. Další informace mohou získat cestující na telefonní lince Letiště Praha +420 220 111 888. Aerolinie musely z Prahy během tří dnů zrušit na 1 200 odletů a příletů. Od 11:00 mohou znovu létat vrtulníky letecké záchranné služby v celé ČR, zatím s akutními pacienty. Kvůli letecké uzavírce posílily své mezinárodní vlakové spoje i České dráhy. „Zaznamenali jsme pětinásobný nárůst prodaných mezinárodních jízdenek,“ řekl Jakub Goliáš, náměstek ředitele pražského Krajského centra osobní dopravy ČD.

Co dělat v sopečném mraku, radí pilotům příručka

Cestující se vracejí na paluby letadel a do kabin usedají i piloti. Ti mají pro případ největší nouze přímo v letadle příručku, jak se mají při průletu sopečným mrakem zachovat. Zvláštní schůzku a školení dostali už na zemi. Podle odborníků bude zatím létání mnohem náročnější nejen pro piloty, ale i pro pozemní personál. Ten bude muset například mnohem častěji kontrolovat letecké motory.

Evropská letiště se postupně otevírají

Plně k dispozici je již také vzdušný prostor nad Slovenskem, odpoledne se otevřelo i bratislavské letiště. Rakousko otevřelo svůj vzdušný prostor dnes v 5:00 SELČ, Maďarsko ve 12:00 SELČ.

Země, kam se létá z Česka nejčastěji, jsou ještě zavřené. Prodloužena byla dnes uzavírka německého a britského vzdušného prostoru, která potrvá minimálně do úterního dopoledne. Britský premiér Gordon Brown dnes oznámil, že Británie vysílá lodě vojenského námořnictva, aby pomohly s přepravou Britů, kteří zůstali v zahraničí a nemohou se kvůli zablokované letecké dopravě dostat domů.

Nizozemsko se po jednání evropských ministrů rozhodlo otevřít amsterdamské letiště Schiphol ještě dnes v noci. Ve Francii bude ovšem většina letišť mimo provoz do úterních 9:00 SELČ. Polsko a Itálie se krátce pokusily otevřít vzdušný prostor nad svými severními oblastmi, kvůli silnějším emisím popela toto nařízení však zase odvolaly. K dispozici cestujícím je ale již prakticky celá jižní Evropa, včetně Balkánu, a také větší část Skandinávie.

Ve Švédsku je otevřen vzdušný prostor severně od Stockholmu. Nově byl obnoven provoz i na hlavním stockholmském letišti Arlanda, pouze však pro lety směřující na sever a na západ od metropole. Finsko dnes od 11:00 do 17:00 SELČ otevřelo svá letiště ve městech Tampere a Turku, od 14:00 do 22:00 je otevřeno i hlavní letiště v Helsinkách. Otevřena je i většina norského vzdušného prostoru. Otevřena jsou letiště i na Islandu, jehož sopka na Evropu chrlí popel, a ve Španělsku, které již nabídlo ostatním evropským zemím svá letiště pro zastávky při návratech pasažérů uvízlých kvůli komplikacím v letecké dopravě na různých místech světa.

Rumunsko dnes v 08:00 SELČ otevřelo letiště ve městech Temešvár a Arad na západě země. Celý rumunský vzdušný prostor by údajně mohl být znovu otevřen v úterý. Vzdušný prostor je otevřen nad Ruskem, rušeny jsou ale lety na západ a sever kontinentu.

Od čtvrtka bylo v Evropě zrušeno 63 000 letů, v neděli jich bylo uskutečněno pouze 5 000 oproti běžným 24 000. Nejvíce zkušebních letů provedla zřejmě nizozemská společnost KLM, která většinu evropského vzdušného prostoru označila za bezpečný, napsala dnes agentura Reuters. V neděli také už vypravila dva komerční lety do Asie.