V Japonsku začala sezona úprav bonsají

Tokio – V Japonsku se na mnoha místech pořádají kurzy pro pěstitele bonsají. Právě teď je totiž nejlepší čas na jejich úpravu. Není výjimkou, že se kurzů účastní i cizinci. Spolu s uměním tvarování miniaturních stromů se učí i tradiční japonské filozofii. Japonské slovo bonsaj se do češtiny překládá jako „strom v misce“. Staré umění miniaturizace stromů do země přišlo v 6. století z Číny. Jeho obliba se ale šíří po celém světě a do Japonska se ho učí jezdit čím dál tím víc cizinců.

Valentina Bosého bonsaje nadchly doma na vánočním trhu. „V Japonsku jsem se naučil víc starat o ostatní, snažím se vycítit, co druhý chce, ještě dříve, než se ho zeptám. Rostliny mi to totiž nepoví nikdy,“ vysvětlil. Valentine studuje spolu se šesti dalšími žáky u mistra Kunija Kobajašiho. Bonsaje studuje už třetím rokem a Kobajaši ho už učí pokročilé umění. To spočívá v tom, jak změnit tvar už existující bonsaje, tedy jak dát stromu novou identitu.

Určit, které lístky a větvičky ostříhat, není jednoduché – mistr Valentina varuje, aby nezabil duch stromu. Úpravou se naopak musí zdůraznit jeho přirozenost. „Nejdůležitější je objevit, kde se skrývá krása bonsaje, a tu pak vyzdvihnout. U lidí je to stejné,“ podotkl mistr Kunijo Kobajaši. Právě v tom podle Kobajašiho spočívá umění bonsají a jejich tvůrců, když je to potřeba, musejí umět změnit i sami sebe.

Video V Japonsku probíhají kurzy na úpravu bonsají
video

V Japonsku probíhají kurzy na úpravu bonsají

Bonsaj
Bonsaj