S invalidním vozíkem na sledge hokej? Bez problému

Zlín - Tým pracovníků Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vyvinul nový variabilní vozík pro handicapované občany. Multifunkční konstrukce umožní nejen pohodlné přemístění se z místa na místo, jako v případě klasického invalidního vozíku, ale také aktivní sportování. Přestavět se totiž dá na kolo či in-line brusle. Postiženému navíc umožní pohodlně si zahrát sledge hokej.

Nápad postavit multifunkční vozítko pro tělesně postižené se zrodil z diskusí mezi ředitelem ústavu tělesné výchovy zlínské univerzity Zdeňkem Melichárkem a Romanem Herinkem z humanitárního sdružení Handicap (?) Zlín. Ke spolupráci přizvali vedoucího ateliéru průmyslového designu Pavla Škarku, který zadal svým studentům vytvoření nového designu. „Na návrhu se podílelo asi pět studentů. Nejvýrazněji přispěl student 4. ročníku Jan Škola, který nakonec návrh představil na paralympiádě ve Vancouveru,“ řekl Škarka.

Řešení vozíku je komplexní. Jde o ultralehké vozítko s odpruženým rámem a speciálními tlumiči nárazu. Jeho spodní část je možné jednoduše vyměnit - kolečka lze zaměnit za in-liny, za brusle na sledge hokej nebo za lyži, případně lze celý vozík snadno přeměnit na bicykl.

Vývoj variabilního vozíku začal na konci roku 2007 a jeho vývoj zajistila fakulta managementu a ekonomiky. Konečná cena zatím není známa, odvíjet se bude od použitého materiálu i případného objemu výroby. Škola už za svůj nápad a design získal ocenění Design Cabinetu CZ a Národního technického muzea v rámci Národní ceny za studentský design 2008.

Variabilní vozík Trilobit
Variabilní vozík Trilobit